'İstanbul'un Hazineleri' Sergisi Açıldı

Mor Kaftan Galeri bünyesindeki 10 sanatçının porselen, hat, ebru, resim, minyatür, seramik, çini ve tezhip eserlerinin yer aldığı 'İstanbul'un Hazineleri' sergisi, Yeni Cami Hünkar Kasrı'nda sanatseverlerle buluştu.

'İstanbul'un Hazineleri' Sergisi Açıldı

Eminönü Yeni Cami Hünkar Kasrı'nda açılan karma sergiye ilişkin Anadolu Ajans muhabirine açıklama yapan serginin küratörü Berna Karadoğan, sergide 10 sanatçının porselen, hat, ebru, resim, minyatür, seramik, çini ve tezhip alanında 74 eserinin yer aldığını söyledi.

Karadoğan, sergiye geleneksel sanat dallarının yanı sıra çağdaş sanat alanında Devrim Erbil'in eserlerinin de dahil olduğunu aktararak, "Devrim hocam 82 yaşında olmasına rağmen, onun bu sergiye eser vermiş olması müthiş. Çünkü ancak müzelerde görebileceğimiz 3 eseri burada." dedi.

Serginin başlığına işaret eden Karadoğan, şunları kaydetti:

"İstanbul'un kendi bünyesinde sakladığı, bildiğimizi zannettiğimiz ama bilmediğimiz birçok hikayesi olduğu gibi birçok sanatçıyı da bağrında yaşatıyor. Bütün bunları sergide tanıtmayı amaçladık. İstanbul gerçekten başlı başına bir hazine çünkü. İstanbul için çalışıyor, üretiyor ve İstanbul'da sanatla uğraşıyor olmak büyük bir heyecan aslında."

Sergiye 10 minyatür eseriyle katılan sanatçı Gülçin Anmaç da resimlerinde külliyesi olan hanım sultanlar üzerine çalıştığından bahsetti.

Anmaç, bir eserinde Eminönü Külliyesi'ni yaptıran Hatice Turhan Sultan'ı ele aldığını anlatarak, "Kendisi aslında çok önemli bir şey yapmış. 66 yıl boyunca inşası bitmeyen Yeni Cami'yi tamamlatmış." diye konuştu.

Sergide yağlı boya tekniğiyle hazırlanmış 2 resmi yer alan ressam Murat Erkan ise bugüne kadar 450 esere imza attığını aktararak, uluslararası birçok fuara ve sergiye Türk kültürünü tanıtmak amacıyla katıldığını söyledi.

Erkan, koleksiyonundaki resimlerde ağırlıklı olarak Anadolu ve Selçuklu sanatını işlediğini belirterek, "Seramik, halı, kilim ve mimari rölyeflerden aldığım konuları günümüz çağdaş sanatıyla resme çevirdiğim çalışmalar. Bu eserlerim genellikle büyük boy olarak ve farklı malzemelerden oluşuyor. Yağlı boya dışında altın ve gümüş varak çalışmalarım da var. Ayrıca malzeme olarak jüt üzerine de çalışıyorum." dedi.

Osmanlı saraylarında kullanılan ve bugün unutulmuş birtakım objelerin yeniden canlandırıldığı bir bölümün de yer aldığı sergi, 31 Ağustos'a kadar görülebilecek.

 

 

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2018 Cuma 15:11 Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 15:13
YORUM EKLE

banner19

banner36