İstanbul’da üniversite öğrencilerine yönelik İslami eğitim veren kurumlar

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinden oluşan “Şehir İslami İlimler Kulübü” güzel bir çalışma hazırlamış. İstanbul’da üniversite öğrencilerine yönelik İslami eğitim veren kurumların bir listesini çıkarmış.

İstanbul’da üniversite öğrencilerine yönelik İslami eğitim veren kurumlar

2018-2019 eğitim-öğretim yılı başladı. İlk ve orta dereceli okullarda ders zili çoktan çaldı. Eylül sonu itibariyle bazı üniversiteler de ders dönemine girdi. Türkiye genelinde Ekim başından itibaren bütün üniversiteler hummalı bir sürecin içine girmiş olacaklar.

Lisans eğitimine yeni başlayan genç arkadaşlara okuldaki derslerle yetinmeyip bulundukları şehirlerde düzenlenen seminer, sempozyum, atölye ve konferanslarla eğitimlerini desteklemelerini tavsiye ederiz. Elbette büyük şehirlerde okuyan öğrenciler bu noktada biraz daha şanslı. Hele de İstanbul’da okuyorsanız, ilim adına önünüzde büyük fırsatların bulunduğunu belirtmek isteriz. Zira İstanbul genelinde düzenlenen genel sempozyum, konferans ve panellerin haricinde bazı kurumların bünyesinde organize edilen dersler, seminerler ve atölyelerin en az lisans eğitimi kadar iyi bir birikim kazandırdığını vurgulamak gerekir.

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinden “Şehir İslami İlimler Kulübü” üyeleri güzel bir çalışmaya imza atmışlar. İstanbul’da lisans eğitimi alan öğrencilere yönelik İslami eğitim veren kurumların bir listesini çıkarmışlar. Liste çıkarmakla da kalmayıp ayrıntılı şekilde hepsini tanıtmışlar ve eğitim programları hakkında da dikkate değer bir hazırlık yapmışlar.

Üniversiteye yeni başlayan veya geçmiş yıllarda bu tür fırsatlardan yeterince faydalanamayan genç arkadaşlara faydalı olması amacıyla bu çalışmayı sizlerle paylaşıyoruz.

Sözü “Şehir İslami İlimler Kulübü”ndeki arkadaşlara bırakalım:

“İstanbul’da üniversite lisans eğitimine destek olacak İslami İlimler eğitimi veren merkezleri, tanıtım yazılarıyla birlikte aşağıdaki listede topladık, istifadenize sunuyoruz.

Özelde ilahiyat fakültesi öğrencilerine, genelde tüm ilim taliplilerine yönelik olan bu merkezler, lisans programlarının eksik bıraktığı boşluğu doldurmak üzere kurulmuşlardır. Klasik eserlerin ilahiyat müfredatlarında yeterince işlenememesinden dolayı, klasik metin ağırlıklı müfredatları ve klasik Arapça eğitimiyle bu kurumlar, ilahiyat öğrencileri için geleneksel ve modern eğitimi aynı anda görme imkânı sunmaktadırlar. İslami İlimler veya ilahiyat okumayan öğrenciler için de, alanlarına devam ederken İslami İlimleri kendi kaynaklarından öğrenmelerine olanak sağlamaktadır.

Aşağıdaki listede İstanbul’da bu türdeki kurumlardan bildiklerimiz ve ulaşabildiklerimiz yer almaktadır. Bu kurumlar dışında herhangi bir kurum varsa bizimle iletişime geçildiği takdirde listeye eklenmesi mümkündür.

Her linkte bulunan tanıtım yazılarında kurum hakkındaki genel bilgiden sonra, kurumun lisans eğitimine destek programı hakkında bilgiler yer almaktadır. Bu programların kimlere yönelik olduğu, programa katılan öğrencilere ne gibi imkânlar verildiğine dâir bilgiler de kurum tanıtım yazılarında bulunmaktadır. Yazılar olabildiğince genel ve öz tutulmaya çalışılmakla birlikte, kurumların programlarını seneden seneye değiştirebilmelerinden dolayı zamanı geçmiş bilgileri de ihtiva edebilir.

Bu liste hazırlanırken ideolojik farklılıklar gözetilmeden, ulaşılabilen tüm kurumlar tanıtılmaya çalışılmıştır. Rabbimiz, rızasını gözeterek ilim yolunda olan herkesten razı olsun, ilmiyle âmil kimseler kılsın.

Bu listenin ve kurum tanıtım yazılarının hazırlanmasında başta Abdullah Bardakçı olmak üzere, Bilal Özçelik, Gülizar Yıldırım, Hümeyra Hacer Ocakzade, İbrahim Enes Niziplioğlu, İbrahim Ethem Erdoğdu, Kübra Karakaya, Muhammed Mustafa Solmaz, Nusret Aydın, Ömer Faruk Beşer, Rabia Nihal Bilici, Rabia Özkan, Rıdvan Talha Yücedağ, Zehra Peker ve Zeynep Rumeysa Yentur’a teşekkür ederiz.”

Çalışmanın tamamına ve söz konusu olan kurumların listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://sehirisifkulubu.com/2018/09/01/istanbuldaki-klasik-islami-ilimler-egitimi-veren-kurumlar/amp/?__twitter_impression=true

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 23:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26