İstanbul'da Edebiyat Mevsimi!

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve altı gün sürecek olan Edebiyat Festivali İstanbullulara unutulmaz bir mevsim yaşatacak..

İstanbul'da Edebiyat Mevsimi!

Edebiyatın birçok alanında zengin içerikli programlar hazırlayan Edebiyat Mevsiminin ikincisi 6 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesinin projesi olan festival, Sultanahmet’te Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşecek.

Edebiyat Mevsimi 2. İStanbul Edebiyat FestivaliEdebiyat Mevsimi bu yıl kapılarını Türk edebiyatınden üç farklı isim ile,  Atilla İlhan, Cahit Zarifoğlu ve Faruk Nafiz Çamlıbel sergileriyle açıyor. Yazarlara ait eşyaların ve el yazmalarının yer alacağı sergiler festivalin son gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Edebiyat atölyelerine önemli isimler

Edebiyat Mevsiminde bu yıl şiir, hikâye, roman, deneme çocuk edebiyatı ve çizgi roman atölyesi bulunuyor. Şiir atölyesinde Turan Koç, Ahmet Murat, Celal Fedai, Cevdet Karal, Metin Celal;

Hikâye atölyesinde Necati Mert, Cemal Şakar, Melek Paşalı, Sibel Eraslan;

Roman atölyesinde Fatma K. Barbarosoğlu, Nazan Bekiroğlu, Oya Baydar, Şebnem İşigüzel, Zeki Bulduk;

Deneme atölyesinde Necmettin Turinay, Kemal Sayar, Metin Karabaşoğlu, Nihat Dağlı, Turan Karataş;

Çocuk Edebiyatı atölyesinde Salih Zengin, Ahmet Mercan, Mevlana İdris, Musa Güner, Yalvaç Ural;

Aşk Sayhaları Salan Şair Cahit Zarifoğlu Sergisi
(+)

Çizgi Roman atölyesinde ise Asım Gültekin, Dağıstan Çetinkaya, Şafak Takvul, Volkan Akmeşe, Yusuf Kot yer alıyor.

Atölyelerin tarihleri ve saatleri hakkında geniş bilgiyi buraya tıklayarak alabilirsiniz.

Başka neler var?

Oya Pervin Pelit’in seslendirmesiyle İstanbul’a dair Türk Edebiyatı’ndan seçme metinler okunacak. Sezai Karakoç'tan, Nuri Pakdil'den, Cahit Zarifoğlu'ndan, Necip Fazıl'dan, Asaf Halet Çelebi'den, Yıldız Ramazanoğlu'ndan, Olcay Yazıcı'dan ve daha bir çok yazarımızdan metinler okunacak. 

[6 Aralık Pazartesi : 12.15-13.30] 

Grup Mostar konseri. 

[6 Aralık Pazartesi : 19.30-22.00] 

Gökhan Özcan, yeni çıkan kitabı “Serçe Parmağı” hakkında söyleşide bulunacak. Söyleşi, otorum, konferans gibi programlara pek katılmadığını bildiğimiz Gökhan Özcan'ı İstanbulluların dinleyebileceği müstesna bir program olacak.

[7 Aralık Salı  : 17.00-18:30] 

Geçen yılki şiir akşamı bu yıl farklı isimlerle gerçekleştirilecek. Şiir akşamının şairleri Ahmet Mercan, A. Ali Ural, Cafer Keklikçi, Furkan Çalışkan, Hüseyin Akın, Kâmil Eşfak Berki, Mehmet Can Doğan, Mehmet Erte, Mustafa Fırat, Osman Sarı, Sedat Umran.

Osman Sarı'yı bir şiir akşamında dinlemek yine ilklerden biri olacak edebiyat hayatımızda.

[7 Aralık Salı : 19.30-22.00] 

Cemal Aydın’ın yönetiminde Ahmet Cemal, Necmiye Alpay, Samed Karagöz, Senai Özkan ve Tozan Alkan “Edebiyatımızda Çeviri”yi konuşacaklar.

[8 Aralık  Çarşamba : 16:30-18:30] 

Sinema gösterimi ve sinema-edebiyat ilişkisi. Söyleşi: Burçak Evren-İhsan Kabil

[8 Aralık  Çarşamba : 19.30-22.00] 

Mehmet Doğan’ın yönetiminde Ahmet Turan Alkan, Doğan Hızlan, Hayati Develi, Uğur Derman İstanbul Türkçesi’ni konuşacaklar.

[10 Aralık Cuma : 13.30-16.00] 

Nurettin Albayrak’ın yöneteceği Halk Edebiyatı programında Muharrem Kaya, Abdulkadir Emeksiz ve Süleyman Şenel ile Edebiyatı ve Musikisi ile İstanbul Kahvehaneleri konuşulacak.

[10 Aralık Cuma : 16.30-18.30] 

Şair Ahmet Mercan sinevizyon gösterimi ile dünya gözüyle İstanbul’u anlatacak.

[10 Aralık Cuma : 19.30-22.00] 

Açık oturum ve ödüller 

Beşir Ayvazoğlu’nun yönetiminde “2010 yılında Türk Edebiyatı” başlıklı oturumda Abdullah Uçman 2010 yılının; üniversitelerdeki edebiyat faaliyetlerini, Ali Ural şiir kitaplarını, Baki Ayhan Türk şiirini, İskender Pala Türk Edebiyatı’nın genel durumunu, M. Fatih Andı ise 2010 yılının romanlarını tematik bir bakış olarak ele alacak.

[11 Aralık Cumartesi : 14.00:17.30] 

Festivalin son günü  deneme, hikâye, roman ve şiir alanlarında verilecek olan ‘2010 Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri’nde ön jürisinde; Ahmet Mercan, Asım Gültekin, Hüseyin Akın ve Mustafa Özcan'ın jüride ise; Ahmet Kot, A. Ali Ural, D. Mehmet Doğan, Handan İnci ve Haydar Ergülen 'in bulunduğu büyük ödüller açıklanacak.

6 gün boyunca İstanbul’u da, ilgililerini de edebiyata doyuracak olan Edebiyat Mevsimi bu yılda yine kendinden söz ettirecek gibi. Zira Müslümanca duyarlılığa sahip yazarlara, şairlere fazla mesafeli olmayan bir anlayışla programın hazırlandığı anlaşılıyor.

Festivalle ilgili her türlü  gelişme, programlardan fotoğraflar, duyurular ve daha birçok şey için Edebiyat Mevsimi’nin resmi Facebook sayfasına dahil olmanızı öneririz: www.facebook.com/edebiyatmevsimi 

 

 

Yavuz Selim Güneş haber verdi

Yayın Tarihi: 03 Aralık 2010 Cuma 17:17 Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2010, 20:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meltem Soytürk
Meltem Soytürk - 12 yıl Önce

Burda ismi olmayan bir sürü şairi gördükçe şöyle düşündüm, evet güzel etkinliğe benziyor ama neden şairler bu kadar az, başka bir sürü sağlam şair neden yokk. İsmail Kılıçaslan,Hakan Arslanbenzer,AhMuhsin Ünlü,Mustafa Akar,Murat Menteş mesela...Onlara da başka bir etkinlikmi yapılacak??

Gâvur Değil!
Gâvur Değil! - 12 yıl Önce

TYB İstanbul'un edebiyat mevsimi (kara kış mı bu mevsimin adı) kaç gâvur var, saydınız mı?

banner19

banner36