İstanbul'da 40 Pir'in ziyaret makamları

“İstanbul’da 40 Pîr ve Ziyaret Makamları” konferans dizisinde 14 Mart Çarşamba günü Kuşadalı İbrahim-i Halveti anlatılacak.

İstanbul'da 40 Pir'in ziyaret makamları

Taşı toprağı altın İstanbul. Bu sözün, maişet derdine derman bulmak için yurtlarını terk eden birçok insan için gerçekliği yok. Onlar için İstanbul mihnet yurdu. Katmerli gurbet.  Anadan yardan ayıran zalim. O pencereden bakıldığında İstanbul yanı yöresi zehirli bir güzel. Fakat rahatımızı bozup şöyle başka bir bakış atsak gönül gözümüzle, o vakit gördüğümüz İstanbul’a medhiyeler, güzellemeler düzmeye başlayacağız. Çünkü gördüğümüz o İstanbul her köşesinde bir Allah dostunun başımızı okşadığı bir diyar-ı mübarektir. Taşına toprağına altın denmesi bence bu sebeptendir. Bu sözü söyleyen de, buna işaret etmiş olsa gerektir.

İstanbul’u güzel görmemize vesile olan evliyaullahtan her ay bir tanesi hatırlanıyor, eserleri tanıtılıyor. Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla, Ali Emiri Kültür Merkezinde her ay gerçekleşen konferans dizisi bu. İsmi “İstanbul’da 40 Pîr ve Ziyaret Makamları”. Ali Toker ve Ufuk İşbaşar’ın birlikte yürüttüğü programda o gün konu edilen Pir’in hayatı, eserleri hakkında bilgiler ve bestelenmiş nefeslerinin icrası sunuluyor. Ziyaret makamları ise, ilgili fotoğraflardan oluşan slayt gösterisiyle sinevizyondan aktarılıyor.

Projenin amacı; sosyal hayatımızın şekillenmesinde ve toplumsal kültürümüzün oluşmasında en büyük rol sahibi olan bu zevat-ı kiramın, doğru bilgilerle bilinirliğini artırmak, örnek hayatları, karakterleri ve eserleri hakkında bilgi vermek.

Geçen ay Ebu’l Vefa Hazretlerinin anlatıldığı program bu ay Kuşadalı İbrahim-i Halveti’yi ele alacak. 14 Mart Çarşamba günü saat 19.30-21.00 arası gerçekleşecek program Fatih Ali Emiri Kültür Merkezinde yapılacak.

Seri programlar halinde tanıtılacak Allah dostları; Hz.Pir Sümbül Sinan, Hz.Pir Ramazan-ı Mahv-i Efendi, Hz.Pir Nureddin-i Cerrahi, Hz.Pir Merkez Efendi, Hz.Pir Hüsameddin Uşşaki, Hz.Pir Seyyid Nizam, Hz.Pir Ümmi Sinan, Hz.Pir Seyyid Seyfullah, Hz.Pir Abdülehad Nuri, Hz.Pir Aziz Mahmud Hüdai,  Hz.Pir Yahya Efendi, Hz.Pir İsmail-i Rumi, Hz.Pir Karaca Ahmet, Hz.Pir Emir Buhari, Hz.Pir Ahmed Raufi, Hz.Pir Burhaneddin Cihangir-i, Hz.Pir Muhamed Nasuhi, Hz.Pir Hasan’ül Ünsi, Hz.Pir Ali Beypazari, Hz.Pir Ya Vedud Sultan, Hz.Pir Akbaba Sultan, Hz.Pir Mehmed Emin Tokadi, Hz.Pir Cemaleddin Uşşaki, Hz.Pir Selahaddin Uşşaki, Hz.Pir Abdülkadir Belhi, Hz.Pir Selami Ali, Hz.Pir Mustafa Devati, Hz.Pir İsmail-i Maşuki, Hz.Pir Kartal Baba, Hz.Pir Sinan Erdebili, Hz.Pir Süreyya Efendi, Hz.Pir Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi, Hz.Pir Murad Münzevi, Hz.Pir Hüseyin Feyziddin, Hz.Pir Mehmed Buhuri, Hz.Pir Himmet Efendi, Hz.Pir Fenai Ali Efendi, Hz.Pir Mustafa Haşim Baba, Hz Pir Maarifi Sultan.

Yukarıda saydığım Evliyaullah hazeratını anlatacak olan araştırmacı-yazar Ali Toker, genç yaşlarından itibaren arşiv araştırmaları, eski eserler üzerinde araştırma ve çeviriler yapmış. Yaklaşık 35 yıldır bu alanda çalışan Ali Toker; Oniki İmam, Risale-i Tahkikiye, Tabakat'üş Şernubi, Cevahirname, Evliyalar Ansiklopedisi, Sırrı Devran, Secrets of Sufism, Hayret Vadisi,  Ashab-ı kehf, İstanbul’da 40 Pîr, Fatihâ Şehri ve Mahzen-i Aşk isimli 13 eser hazırlamış.

Diyeceğim o ki vaktini değerlendirme çabası içinde olanlara güzel bir program. Meraklısına ilan olunur.

 

Ömer Asım haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2012, 00:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13