İstanbul Yazım Merkezi açılıyor

İstanbul Yazım Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği, İbn Haldun Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi yürütücülüğü ve İstanbul Ticaret Odası ile Basın Yayın Birliği paydaşlığı altında çalışmalarına başladı.

İstanbul Yazım Merkezi açılıyor

Proje kurmaca yazarlığı, akademik yazım, editörlük gibi yaratıcı özellik taşıyan meslekler için nitelikli insan kaynağının oluşturulması ve kaliteli eserler üretilmesini hedefliyor.

İstanbul Yazım Merkezi Projesi, Türkiye ve İstanbul’un ihtiyaç ve şartlarıyla uyumlu, yerel kaynaktan beslenen ve ulusal/uluslararası arenalarda rekabet edebilen multidisipliner eğitim modeli ile sanatçı adaylarının yazım alanında özgür, özgün fikirler üretebilmelerine ve kendilerini ifade edebilmelerine imkân sağlayacak altyapı hazırlamak amacıyla yola çıkıyor.

29 Mart 2022 Salı günü gerçekleşecek açılış programımızla proje ilk adımlarını atacak.

Birçok Alanda Farklı Eğitimler!

Projenin temel hedefleri yayın ve yazım sektöründe yerli ve özgün müfredatın oluşturulmasını gözetiyor. Hazırlanan müfredat doğrultusunda yürütülecek olan Kurmaca Eser Yazarlığı, Kurmaca Eser Yayıncılığı ve Editörlüğü, Çocuk Kitabı Yazarlığı, Çocuk Kitabı Editörlük ve Yayıncılığı eğitim programları ile içerik üretme, yazma ve yayınlama aşamasında katılımcılara temel bir altyapı kazandırmayı hedefliyor. Türk Dilinin seçilmiş kök metinleri ekseninde akademik ve edebî anlamda üretimine yönelik yazarlar ve yazar adaylarına verilecek mentörlük desteği ile alana yeni eserler katılmasını amaçlıyor.

Kreatif Düşünme ve Rol Model seminer dizileri ile öncü şahısların sektördeki deneyimleri ve başarı hikâyelerinden yararlanarak katılımcıların yeni fikirlere ulaşmada temel beceriler kazanması ve fikir üretme konusunda farkındalığa sahip olmaları bekleniyor.

Geçmişten Geleceğe Uzanan Birikim

Çalışma süresi boyunca yazarlara mentörlük desteği verilecektir. Ortaya çıkan eserlerden yapılan bir seçki Türkçe-İngilizce ve Türkçe-Arapça Çeviri Atölyelerinde bu dillere çevrilecektir. Böylelikle çevirmen adayları, alanında deneyimli çevirmenlerle bir arada çalışarak mesleki deneyim paylaşımı elde edecekler öte yandan proje çıktısı olarak Türkçe, İngilizce ve Arapça yayına hazır yeni eserler sektöre kazandırılacak.

Telif Hakları, hızla değişen ve gelişen yayın teknolojilerinin ortaya çıkardığı telife yönelik yeni sorunların nasıl çözümlenebileceğine dair fikir üreten bir birim olacaktır.

Yazarlık, yayıncılık, editörlük ve çevirmenlik meslekleri başta olmak üzere yaratıcı endüstri sektörlerinde kendini yetiştirmek isteyen bütün İstanbullulara hitap eden projenin süreklilik kazanması öngörülüyor.

İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir yerleşkesinde gerçekleşecek olan İstanbul Yazım Merkezi’nin açılış programına tüm basın mensupları ve halkımız davetlidir.

Proje Ekibi

Tarih:

29.03.2022 Salı, saat: 13.30- 17.00

Adres:

İbn Haldun Üniversitesi, Başakşehir Yerleşkesi – Öğrenci Merkezi Ana Salon.

Ordu caddesi. F-05 Blok No 3, 34480 Başakşehir, İstanbul

Detaylı bilgi ve LCV için: [email protected]

Program:

13.00 – 13.30 Karşılama

13.30 – 14.00 Açılış konuşmaları

14.00 – 15.30 Seminer Dizisi: Rol Model Buluşmaları

Gelişim Yolculuğu: Kendi kanatlarımızla keyifle yol almak

Konuşmacı: Prof. Dr.Funda Sivrikaya Şerifoğlu

15:30 – 16:00 ara – çay kahve ikramı

16:00 – 17:00 Seminer Dizisi: Rol Model Buluşmaları

Ahmet Özhan ile Müzikli Söyleşi

Tüm halkımız davetlidir.

YORUM EKLE

banner36