İstanbul'un fethinde önemli rol üstlenen Fatih Dökümhanesi turizme kazandırılacak

İstanbul'un fethinde kullanılan top ve güllelerin döküldüğü Fatih Dökümhanesi'nin, restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılması amaçlanıyor.

İstanbul'un fethinde önemli rol üstlenen Fatih Dökümhanesi turizme kazandırılacak

Kırklareli Valisi Birol Ekici ile Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDÖKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Efe, Demirköy ilçesindeki dökümhaneyi gezerek, yapılması planlanan projeler hakkında görüştü.

Ekici, Osmanlı'nın ilk sanayi tesisinin Fatih Dökümhanesi olduğunu söyledi.

Dökümhanede 1300'lü yılların başından itibaren Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethinde kullandığı toplar ve güllelerin döküldüğünü ifade eden Ekici, tesiste uzun yıllar üretim yapıldığını kaydetti.

Tesisi restore ederek turizme kazandırmak istediklerini anlatan Ekici, "Osmanlı'nın ilk sanayi tesisinin ayağa kaldırılmasıyla ilgili Valiliğimiz ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın bir çalışması var. Bu çalışma çerçevesinde İstanbul Teknik Üniversitesi akademik personeli ile hazırladığımız bir koruma projemiz var. Burayı Türkiye'nin hazineleri arasına kazandırmak istiyoruz." dedi.

"Dökümhaneden çok etkilendik"

Kadir Efe ise dökümhaneden çok etkilendiklerini ifade etti.

Dökümhanenin tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayan Efe, "Bu eseri günümüze taşımak için hem bizlerin hem de bakanlıklarımızın bir hedefi olmuştur. TÜDÖKSAD bu hedefin hep içinde olacak." diye konuştu.

Vali Ekici, Efe ve beraberindekiler daha sonra longoz ormanlarını gezdi.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 22 Ekim 2022 Cumartesi 14:00
YORUM EKLE

banner19

banner36