İstanbul Lale Festivali

'İstanbul Lalesiyle Buluşuyor' temasıyla 2005 yılında başlayan İstanbul Lale Festivali'nin bu yıl 13. düzenleniyor.

İstanbul Lale Festivali

 'İstanbul Lale Festivali' süresince Emirgan Korusu ve Göztepe 60’ıncı Yıl Parkı, çeşitli etkinliklere sahne olacak. 11 Nisan Cumartesi günü başlamış, 3 Mayıs’a kadar devam edecek festival kapsamında, parklarda, meydanlarda, bahçelerde laleler açacak. Dünyada bir ilk olan ve 545 bin lalenin kullanılacağı “Lale Halısı” da, Sultanahmet Meydanı’nda hayat bulacak.

Festival süresince iki ana etkinlik alanında yerli müzik grupları, canlı konserlerle İstanbullulara keyifli anlar yaşatacak. Ebru sanatçıları yapacakları canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluşacak. Fotoğraf ve resim sergileri açılacak. Keyifli ve renkli organizasyonların yanı sıra sportif etkinlikler de İstanbulluları bekliyor. İlki 2013 yılında düzenlenen ve geleneksel hale gelen İstanbul Lale Kupası ITF Uluslararası Kadın Tenis Turnuvası ile lale sporla buluşturuluyor. Ayrıca İstanbul Lale Festivali Üniversiteler Arası Plaj Futbolu Turnuvası heyecanı bu yıl da devam edecek. 

Satışa sunulacak

Bu yıl onuncusu yapılacak olan 'İstanbul Lale Festivali', “İstanbul Lalesiyle Buluşuyor!” sloganıyla 2005 yılında başladı. Dokuz yılda; sergileri, sempozyumları, canlı performansları, gösterileri, ödül törenleri ile renkli bir festival yaşandı. Geçmişe renkli bir yolculuk da Lale Festivali Kronolojik Fotoğraf Sergisi’nde yaşanacak. Festival süresince Emirgan Korusu ve Göztepe 60’ıncı Yıl Parkı’nda bulunan canlı lale satış noktalarında laleler satışa sunulacak.

Lalelerin güzelliği notalarla birleşecek

İstanbullular, yerli müzik gruplarının vereceği konserlerle baharın enerji veren havasını keyifli soluyacak. 10’uncu İstanbul Lale Festivali’nde sanata ve sanatçılara özel bir yer ayrıldı. Geleneksel sanatlar içinde özgün bir yeri olan ebru, festival süresince iki ayrı noktada canlı performansla gündeme gelecek. Böylece geleneksel sanat olan ebru festivalde bir daha canlanacak.

Dünyanın en büyük laleden halısı Sultanahmet'te

İstanbul Lale Festivali kapsamında lale, ilmek ilmek halıya dokunuyor. İstanbul’un sembol çiçeği laleden su kültüründe lale yetiştiriciliği yöntemi ile dünyada ilk kez laleden halı motifi yapılıyor. Böylece lale, Türkiye’nin simgesi haline geliyor. Toplam bin 50 metrekare ölçüde yapılacak olan ve 545 bin lalenin kullanılacağı Lale Halısı, Sultanahmet Meydanı’nda olacak.

15-30 Nisan tarihlerinde Cemal Reşit Bey, Sergi Salonu sanatseverlerle buluşacak olan “Toprak, Ateş ve Lale” Sergisi” tarihe tanıklık eden lalenin ve çininin doyumsuz uyumunu farklı bir bakış açısıyla sunuyor. Emel Basut Gemici’nin çini sanatında modern uygulamalar ve yeni yaklaşımlardan oluşan yaklaşık 50’ye yakın eseri ilk kez bu sergide sanatseverlerle buluşuyor.

Milyonlarca lale dikildi

Gülhane Parkı’na 86 farklı türde 1 milyon 379 bin lale dikildi. Emirgan Korusu’na 192 farklı türde 2 milyon 800 bin lale dikildi. Koruda tüm lale türlerini görmek mümkündür. Yıldız Korusu’na 32 farklı türde 730 bin lale dikildi. Soğanlı Bitkiler Parkı’na 167 farklı türde 550 bin lale dikildi. Lale, sümbül, nergis ve muskari gibi soğanlı bitkileri lale dönemi bittikten sonra da parkta görmek mümkündür.Beykoz Korusu’na 8 farklı türde 92 bin 720 lale diktik. Göztepe 60. Yıl Parkı’na 161 farklı türde 1 milyon 187 bin 500 lale dikildi. Büyük Çamlıca Korusu’na 16 farklı türde 524 bin 350 lale dikildi. Küçük Çamlıca Korusu’na 25 farklı türde 571 bin 250 lale dikildi. Fethipaşa Korusu’na 12 farklı türde 284 bin 408 lale dikildi. Hıdiv Çubuklu Korusu’na 8 farklı türde 294 bin 200 lale dikildi.

Yayın Tarihi: 12 Nisan 2018 Perşembe 13:39 Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 14:58
YORUM EKLE

banner19

banner36