İstanbul dergisi okutuyor

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yayınladığı İstanbul dergisinin 6. sayısı çıktı. Dergi bu sayısında kitap okuma meselesini mercek altına aldı.

İstanbul dergisi okutuyor

Görsel kültüre teslim olma oranının hayli yüksek olduğu bir devirde okumaktan, kitaptan bahsetmek önceki zamanlara nazaran daha da anlamlı bir fiile dönüşüyor. 128 sayfalık dergiyi incelediğimizde görüyorsunuz ki İstanbul dergisi tam da bunu yapmış aslında.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile okuma üzerine bir söyleşi gerçekleştirilmiş. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ile uzun ve ilgi çekici bir söyleşi yapılmış. Muammer Yıldız okumaya üniversiteye başlayınca başladığını, liseyi bitirene kadar kendilerini okumaya teşvik eden bir öğretmeni olmadığı için hayıflandığını söylüyor söyleşisinde.

Tam bir kitap kurdu ve edebiyatsever olduğu kamuoyunca da bilinen Dr. Muammer Yıldız İstanbul’daki okullarda başlattığı Okuma Kültürü dersi ve İstanbul dersi uygulamaları ile farkını ortaya koymuş bir bürokrat.

İlk gördüğü yazar İhsan Süreyya Sırma ve D. Mehmet Doğan

Dr. Muammer Yıldız’ın ilk gördüğü yazar Erzurum’da üniversitede okuduğu yıllarda Prof. İhsan Süreyya Sırma olmuş. Bir program vesilesi ile de Erzurum’a gelen Türkiye Yazarlar Birliği kurucu başkanı D. Mehmet Doğan ve Fehmi Koru da gördüğü ilk yazarlardan.

Okumaya nasıl zaman bulabiliyor?

Yoğun çalışma temposu içerisinde yöneticilerin kitap okumaya vakit ayırmayı başarmasının çok zor olduğunu ifade eden Dr. Yıldız kendisinin sabahın erken vakitlerini özellikle okumaya ayırdığını, bunun dışında gün içerisinde fırsatını bulduğu her vakti okuma saatine dönüştürdüğünü anlatmış. Yazarlarla, bilim adamları ile görüşmeyi, sohbet etmeyi de çok önemsediğini belirten Dr. Yıldız yazarlardan ve bilim adamlarından istifade etmesinin eğitim dünyasına hizmet anlamına geldiğinin farkında olduğunu söylüyor.

Dergide başka güzel söyleşiler de var. Sanal ortamdaki nitelikli durak yerlerinden Okuma Yeri’nin sahibi Vedat Aydın ile ve kitap dostu oluşu ile bilinen eğitimci yazar Erol Battal ile çok kıymetli söyleşiler yapılmış.

Yazarlar ilk neler okumuşlar?

Derginin kitap okuma özel sayısında dikkat çekici iki de soruşturma yapılmış yazarlarla. İlk okudukları kitaplar sorulmuş yazarlara. İkinci soruşturmada ise yazarlara okumaya nasıl yaklaştıkları sorulmuş. Soruşturmada 40 kadar yazardan görüş alınmış. Rasim Özdenören’den Arif Ay’a, Ömer Lekesiz’den Hakan Arslanbenzer’e, Ahmet Murat’tan Ömer Erdem’e, İbrahim Demirci’den Yıldız Ramazanoğlu’na kültür hayatımızın çok değerli isimlerinin zengin tecrübeleri dergi sayfalarına taşınmış.

Ali Ural, Ali Çolak, Ayşe Kilimci, Fatih Erdoğan, Gülten Dayıoğlu, Mine Soysal, Semih Gümüş kitap okumaya ilişkin denemeleri ile renk ve tat katmışlar İstanbul dergisine.

Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün kitapla ilişkimizin rakamlarından bahsetmiş. Gazikent Üniversitesi Rektörü İbrahim Özdemir ise e-kitap dünyasındaki gelişmeleri konu edinmiş.

Dr. Melike Gündüz çocuk edebiyatının önemini işaret etmiş. Nevzat Bayhan, Nadir Çomak, Dr. Özlem Güneş, İbrahim Öztürkçü ve Serdar Arslan makale ve yorum yazılarıyla dergide kitaplar ve okuma sevgisi, okuma derdini ele alırken Atatürk’ün neler okuduğunu Ahmet Çalışkan, Mehmed Akif’in neler okuduğunu ise Cevat Akkanat kaleme almış. Bir kitap sevdalısı Ali Emiri’nin portresini ise Mahmut Çavuş kaleme almış. Serdar Arslan ise çok önemli bir konuya eğiliyor denemesinde: “Okuma oranının tespitinde nicelik mi nitelik mi bize doğru sonuçlar verir” sorusunun cevabını aramış.

Okuma Kültürü Dersi programının da yer aldığı dergide iki ilgi çekici münazara müsabakasının metinlerine de yer verilmiş.

Dolu dolu 128 sayfalık dergide İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce okuma kültürü dersi ve Yazarlar Okullarda projesi kapsamında yapılan etkinliklerin haberlerini de bulmak mümkün.

Derginin son sayfasında ise Necati Özçolak’ın bir çizgisi yer alıyor.

Başvuru kaynağı niteliğindeki İstanbul dergisini temin etmek isteyenler şu adresten dergiyi isteyebilirler:

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Basın Bölümü A Blok Cağaloğlu İstanbul

 

Fatma Ünal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2012, 22:57
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13