"İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali" başladı

"İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali", İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda başladı.

"İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali" başladı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilen, halk müziğinin dünyaca ünlü isimlerini ağırlayacak olan festivalin açılışında konuşan Yavuz Bingöl Sanat Merkezi kurucusu Yavuz Bingöl, bir kadın ozanın çocuğu olarak dünyaya geldiğini, çok dilli ve çok kültürlü kadim bir coğrafyada, halk kültürünün taşıyıcılarının gölgesinde büyüdüğünü söyledi. Halk müziğiyle beslenirken hem kendisini hem de dünyayı sanat ve müzikle anlamanın iyileştirici gücüne inandığını ifade eden Bingöl, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin çeşitli yörelerinde farklı ağız ve formlarda söylenen tüm müzikler folklorik yapı oluştursa da bu coğrafyadaki zenginliğin birçok farklı dil ve kültürle beslenmesi ve armonize olması bizleri çok ayrıcalıklı ve zengin kılıyor. Bu festivalin amaçlarından biri de bu armoniyi dünyaya, dünya müziklerini de buraya taşıyarak notaları kardeş kılmak." 

Festivalde halk müziğinin temsilcilerini de saygıyla anmak istedikleri belirten Bingöl, "Dünyanın en zengin coğrafyasına sahibiz, dünyanın en zengin müziği de bana göre halk müziğidir." dedi. Bingöl, halk müziğinin bütün hisleri en yalın şekilde bugüne taşıyan sihirli bir iletişim aracı olduğunu dile getirerek, "Halk müziğimiz büyük bir deryadır. Bu deryanın derinliklerine birlikte dalmak ve birlikte arınmak içindir bu festival." şeklinde konuştu.

Müzikal içeriği Yavuz Bingöl Sanat Merkezi tarafından hazırlanan festivalde, bağlama, nefesli çalgılar ve vurmalı çalgılar atölyelerinin yanı sıra halk müziğinin tartışılacağı paneller de gerçekleştirilecek. Beş gün boyunca devam edecek festival çerçevesinde, 4 farklı mekanda 35 konser düzenlenecek. Festivalde İspanya, İran, Güney Kore, Azerbaycan ve Türk halk müziklerinden örnekler dinleyicilerin beğenisine sunulacak.

Ayrıca aralarında Homayoun Shajarian, Paco Pena, Aziza Mustafa Zadeh, Hona, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, Yavuz Bingöl, Mustafa Keser, Bedia Akartürk, Kubat, Şükriye Tutkun, Suzan Kardeş, Zara, Resul Dündar, Elif Buse Doğan, Gülşen Kutlu, Apolas Lermi ve Ümit Yılmaz'ın bulunduğu isimler, festival kapsamında müzikseverlerle buluşacak. Etkinlik ve konserler İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu ile İstanbul Teknik, Yıldız Teknik ve İstanbul üniversitelerinin kampüslerinde gerçekleştirilecek. Festival, 5 Aralık'ta sona erecek.

Kaynak: AA

Yayın Tarihi: 03 Aralık 2018 Pazartesi 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner26