İsmail Kılıçarslan Bursa'da "Sosyolojik Daralma" kavramı üzerinde durdu

Bursa Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı'nin da katkıda bulunduğu programın konuğu gazeteci, yazar, şair ve televizyon programcısı kimliğiyle tanıdığımız İsmail Kılıçarslan oldu.

İsmail Kılıçarslan Bursa'da "Sosyolojik Daralma" kavramı üzerinde durdu

Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi ve Bursa İlahiyat Vakfı'nin öncülüğünde gerçekleştirilen kültür söyleşilerinin ikincisi İlahiyat Fakültesi'nde yapıldı. Bursa Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı'nin da katkıda bulunduğu programın konuğu gazeteci, yazar, şair ve televizyon programcısı kimliğiyle tanıdığımız İsmail Kılıçarslan oldu.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Tarakçı'nın takdim konuşmasıyla başlayan program İsmail Kılıçarslan'ın konuşması ve ardından soru cevap faslı ile devam etti. Konuşmasına heyecan verici bir müjde ile başlayan Prof. Dr. Tarakçı, batıdaki birçok üniversitede şarkiyat araştırmaları yapan bölümlerin bulunduğunu, buna karşın bizde bugüne kadar Garbiyat araştırmalarına yoğunlaşan bir kurumun olmadığını söyledi. Türkiye’de bir ilk olarak fakültemiz bünyesinde Garbiyat Araştırmaları Enstitüsü adıyla bir araştırma merkezi kurulduğunu ve bundan sonra bu merkezde derinlikli batı araştırmaları yapılacağının müjdesini verdi.

Bu haberden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan İsmail Kılıçarslan konuşmasında, son 20 yılda dindarların nasıl bir değişim yaşadığına dikkat çekti. "Sosyolojik Daralma" kavramı etrafında, geçen 20 yılı değerlendirerek bu süreçte kazandığı tecrübeleri, gözlemleri ve çıkarımları gençlerle paylaştı. Ardından Öğrencilerin sorduğu sorulara geniş bir perspektiften ufuk açıcı cevapların verildiği soru cevap bölümüne geçildi. Kılıçarslan'ın 2015 yılında kaleme aldığı "Neşeli dindar kızlar mutsuz İslamcı delikanlılar" yazısı üzerinden 4 senede İslamcı gençlerde hangi normların değiştiği konuşuldu. Fakültemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın hediye takdimi ile program nihayete erdi.

Yayın Tarihi: 08 Mayıs 2019 Çarşamba 16:00
banner25
YORUM EKLE

banner26