İsmail Güneş Düşüne Taşına'da

Türk sinemasının özgün yönetmenlerinden İsmail Güneş’in son filmi “Ateşin Düştüğü Yer”, ile 8 Mayıs Salı günü Düşüne Taşına’da.

İsmail Güneş Düşüne Taşına'da

Türk sinemasında, son yıllarda gözle görülür bir canlanma yaşanıyor. İzleyici oranlarında büyük patlamalar gözleniyor. Çoklukla gişe filmleri üzerinden nicelikte yaşanan bu gelişmenin nitelik düzeyinde de yaşandığını gösteren filmlerin yapıldığına da tanık oluyoruz. Türk sinemasının özgün yönetmenlerinden İsmail Güneş’in son filmi “Ateşin Düştüğü Yer”, Türk sinemasında yaşanan bu niceliksel gelişmenin niteliksel düzlemde de yaşandığını gösteren nadir örneklerinden biri.

Düşüne Taşına’da bu hafta İsmail Güneş ve Sineması mercek altına alınıyor. Yusuf Kaplan’ın hazırlayıp sunduğu bu haftaki Düşüne Taşına’da, “İsmail Güneş, estetik ve sinematoğrafik olarak Türk sinemasının neresindedir?”, “İsmail Güneş’in Türk sinemasına yaptığı katkı nedir?”, “Türk sineması, gişe rekorları kıran filmlerle nereye koşuyor?”, “Türk sinemasının dünya sineması içindeki yeri nedir, neresidir?”, “Türk sinemasının dünya sinemasına özgün bir film dili armağan edebilmesi nasıl mümkün olabilir?”, “Türk devletinin sinemaya bakışı nasıldır?”, “Devlet, sinemaya neden ‘üvey evlat’ muamelesi yapmıştır?”, “Sinema-devlet ve sanat-devlet ilişkileri nasıl olmalıdır?” gibi soruların cevapları aranıyor.

Türk sinemasının “genç” ve yetenekli yönetmenlerinden İsmail Güneş’in katıldığı bu haftaki Düşüne Taşına’da yine düşünce şöleni yaşanacak. Düşüne Taşına, 8 Mayıs Salı saat 23.00’te TVNet ekranlarında…

 

Burak Gültekin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 00:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13