İslâmi sol hareketinin kurucusu Hasan Hanefi vefat etti

İslâmi sol hareketinin kurucusu, Mısırlı modern düşünür Prof. Dr. Hasan Hanefi Kahire’de vefat etti. Çağdaş Arap düşüncesinin önde gelen isimlerinden Hanefi’nin cenazesi bugün toprağa verilecek.

İslâmi sol hareketinin kurucusu Hasan Hanefi vefat etti

İslâmi sol hareketinin kurucusu, modern Mısırlı düşünür Prof. Dr. Hasan Hanefi vefat etti. 86 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Hanefi günümüz çağdaş Arap düşüncesinin en önemli isimleri arasında görülüyor, Mısır'ın en ünlü felsefe profesörlerinden biri olarak tanınıyordu.

Prof. Dr. Hanefi’nin oğlu Hatem Hanefi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda babasının cenazesi için bugün Kahire’de bulunan Salah El-Din Camii'nde Cuma namazını müteakip cenaze namazı kılınacağını duyurdu. Ardından babasının son görev yaptığı Kahire Üniversitesi kampüsünde bir cenaze töreni düzenleneceğini belirten oğul Hanefi, babasının naaşının Nasr şehrindeki Al-Wafa mezarlığındaki aile mezarlığına defnedileceğini söyledi.

Doğu ve Batı düşünürlerini birlikte değerlendirdi  

‘İslâmi sol’ hareketinin kurucusu olarak tanınan Prof. Dr. Hanefi, çalışmalarının temelinde Cemalüddin Afganî, Muhammed Abduh, Reşit Rıza gibi düşünürlerin yenilikçi fikirlerinin yattığını ifade ederek, kendisini Seyyid Kutub’un ilerici sol mirasçısı olduğunu dile getiriyordu. Eserlerinde İslâm dünyasından bir şahsiyet ile Batı dünyasından bir şahsiyeti beraber değerlendirme yöntemini kullanan Hanefi, Gazali ile Descartes'ı, Farabi ile Kant'ı, İbn Sina ile Hegel'i, Ebu Hayyan et-Tevhidi ile Kierkegaard'ı beraber değerlendirmişti.

Ardında birçok kitap bırakan Prof. Dr. Hanefi’nin en önemli eserleri ‘Miras ve Yenileme’, ‘Transferden Yaratıcılığa’, ‘Arap Medeniyeti Ansiklopedisi’, ‘Doğu ve Mağrip Diyaloğu’ olarak biliniyor.

Türkiye’deki düşünürlerin yakından tanıdığı bir isim olan ve birçok makalesi yayımlanan Hanefi’nin Türkçede İnsan Yayınları’ndan çıkan ‘İslâmi İlimlere Giriş’ ve ‘İslâmi Araştırmalar’, Ayışığı Kitapları’ndan çıkan ‘İslâm Kültüründe İnsan ve Tarih’, Mana Yayınları’ndan çıkan ve Doğu ve Batı Tartışmaları’ (Muhammed Abid El-Cabiri ile), Otto Yayınları’ndan çıkan ‘Gelenek ve Yenilenme’ kitapları bulunuyor.

Kimdir?

1935’te Kahire’de dünyaya gelen Prof. Dr. Hasan Hanefi Kahire Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduğu yıl Fransa Sorbonne'a kendi imkânlarıyla gidip doktorasını yapmış ve sonrasında ülkesine geri dönmüştür. Sorbonne Üniversitesi'nde İslâm'da metodoloji üzerine Menâhicu'l-İslâmiyye adlı doktora tezini kaleme almıştır. Bu eserinde Mutezile’nin usul-i fıkıh anlayışını çalışmıştır. Hatta Ebu'l Hüseyin el-Basri'nin ''el-Mutemed'' adlı usul-i fıkıh eserini 70'li yıllarda tahkik edip neşretti.

Hanefi, Fransa'dan döndükten sonra önce Amerika'ya gitmiş ve iki yıl burada hocalık yapmıştır. Amerika'dan döndükten sonra özellikle Camp David anlaşmasından sonra Hasan Hanefi de yazdığı sert yazılardan dolayı üniversiteden atılanlar arasındadır. O, daha sonra Fas'a gidip iki senede orada hocalık yapmıştır. Sonrasında Japonya’ya gitmiş ve üç sene hocalık yapmıştır.

Hasan Hanefi'nin yetiştiği ilk ortamda İhvan-ı Müslimin'in etkisi vardır. Paris'e gitmeden önce düşünce hayatını Mevdudi, Seyyid Kutub ve Hasan el-Benna gibi isimler şekillendirmiş ve kafasında müthiş bir İslâmcılık oluşmuştur. Paris’ten döndüğünde ise kendisini İslâm’ın sol yorumu olarak bilinen el-Yesaru'l-İslâmi akımının içerisinde bulmuştur.

Kaynak: Karar Gazetesi

YORUM EKLE