İslâmî Edebiyatın sınırları çizilecek

İslâmî Türk Edebiyatı üst başlığıyla 29-30 Nisan 2011 tarihinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde bir sempozyum gerçekleştirilecek

İslâmî Edebiyatın sınırları çizilecek

Yağmur Dil Kültür ve Edebiyat Dergisi, Marmara Üniversitesi Türk-İslâm Edebiyatı Anabilim Dalıyla birlikte bir sempozyum düzenliyor. İslâmî Türk Edebiyatı üst başlığıyla 29-30 Nisan 2011 tarihinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan sempozyumun açılış konferansını edebiyat çevrelerinde “Hocaların Hocası” olarak tanınan Prof. Dr. Orhan Okay verecek.

Sempozyum, “İslâmî Türk Edebiyatı” alanında yapılacak ilk sempozyum olma özelliğini taşıyor. Yurt içinden ve dışından otuz üç ilim adamının bildirileriyle katkı sunacağı organizasyon iki gün sürecek.

“İslâmî Türk Edebiyatı” alanının çerçevesinin belirlenmesi için yapılacak tartışma oturumuyla başlayacak olan sempozyumun ilk gününde [29 Nisan Cuma] sırasıyla şu başlıklar ele alınacak. “Kurucular ve Tesirleri”, “Az Tanınan Bazı Türler” ve “Arap ve Fars Edebiyatı Tesirleri”.

Sempozyumun “Yeni Türk Şiiri” oturumu ile başlayacak olan ikinci gününde dinleyiciler [30 Nisan Cumartesi] “Kardeş Edebiyatlar” ve “Metin-Muhtevâ” celselerini takip edebilecekler.

Bilgi için: www.islamiturkedebiyati.com, Yalçın Yaman [0 555 594 34 28]

 

 

Mustafa Oğuz haber verdi

 

GYY'nin notu: "İslami Edebiyat" ve "İslami Türk Edebiyatı" gibi ifadelerin hatalı kullanımlar olduğunun dikkatli okurlarımızın gözünden kaçmayacağını biliyoruz. Konuyu Rasim Özdenören ve Akif İnan'ın daha 70'li yıllarda son derece geniş bir ufukla tartıştıklarını hatırlatır, meraklısının sayın Özdenören'in Ruhun Malzemeleri eserine göz atmalarını öneririz.

 

İslâmî Türk Edebiyatı

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2011, 09:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26