İslam'da asabe yoluyla miras nasıldır?

İLEM Sunumlarında 22 Şubat Çarşamba günü, Abdurrahman Yazıcı “İslam Miras Hukukunda Asabe Yoluyla Mirasçılık” başlıklı doktora tezini paylaşacak.

İslam'da asabe yoluyla miras nasıldır?

İlmi Etüdler Derneğinin akademik çevresindeki araştırmacılar tarafından hazırlanan eserlerin akademik dolaşıma sokulmasına katkıda bulunmak, eser yazarının edindiği tecrübe ve bilgiyi paylaşmak amacıyla düzenlediği İLEM Sunumları Abdurrahman Yazıcı'nın sunumuyla devam ediyor. Yazıcı, İstanbul Üniversitesinde hazırladığı “İslam Miras Hukukunda Asabe Yoluyla Mirasçılık” başlıklı doktora tezini 22 Şubat Çarşamba günü saat 19.00’da paylaşacak.

Yazıcı bu sunumda, asabe yoluyla mirasçılığın, bu mirasçılığın çeşitlerinin, ilgili meselelerin, leh ve aleyhteki delillerin tespitine çalışacak. Kur’an’daki miras hükümleriyle asabeliğin ilişkisi anlatarak asabe yoluyla mirasçılığın kaynağı ve delillerini açıklayacak. Bu çerçevede asabe yoluyla mirasçılığın, Sünnî fıkıh mezhepleriyle Şîa arasındaki temel farklılık olmasının siyâsî arka planına değinecek olan Yazıcı “avliyye”, “müştereke/müşerreke”, “dede yetimliği” ve “kelâle” gibi İslâm miras hukukunun güncel meselelerini, klasik fıkıhtaki ve modern dönemdeki çözümler çerçevesinde tartışarak sunumunu sonlandıracak. 

Adres: Halk Caddesi, Türbe Kapısı Sokak, Hektaş İş Merkezi No:13/4 Üsküdar, İstanbul

 

Öznur Torun haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2012, 23:14
YORUM EKLE

banner19

banner13