'İslamcılık ve Geç Kalmışlık Sendromu'

11 Nisan Çarşamba günü “İslamcılık ve Geç Kalmışlık Sendromu” konusu tartışılacak.

'İslamcılık ve Geç Kalmışlık Sendromu'

Özgür-Der’in Fatih Ali Emiri Kültür Merkezinde düzenlediği dizi panellerde bu yıl “Cumhuriyet Dönemi Politikaları ve İslamcılık Tartışmaları” üst başlığıyla değişik konular tartışılıyor.

“Tek Parti Diktatörlüğüne Karşı İslami Bir Direnişten Söz Edilebilir mi?”; “Şapka, Türkçe Ezan ve Kur’an Yasağı vb. Dayatmalara Karşı Tepkilerin Anlamı”; “Çok Partili Dönemde İslami Talepler Düzene Entegrasyona mı Hizmet Etmiştir?”; “80’li Yıllarda İslamcılığın Gelişimi”; “Milli Görüş Hareketi: Millilik mi, İslamcılık mı?”; “28 Şubat: İslamcılığın Bastırılması”; “AK Parti Dönemi ve İslamcılığın Dönüşümü” gibi başlıkların ele alındığı oturumlarda bu ay “İslamcılık ve Geç Kalmışlık Sendromu” konusu tartışılacak.

Türkiye’de İslami kimlik ve iddialarla hareket eden oluşumların siyasal ve sosyal sorunlara ilişkin olarak fikri ve eylemsel bir zayıflık ve kuşatıcılık eksikliğiyle malul bulunduğu yaygın biçimde dile getirilen bir eleştiridir. Bu coğrafyada İslami kimliğe ve Müslümanlara yönelik sistematik baskı ve dönüştürme politikaları sözü edilen zaaf ya da yetersizliğin bir açıklaması olup olmadığı sorusuna yanıt aranacak.

Musa Üzer’in yöneteceği oturumun konuşmacıları Şefik Sevim ve Abdulhakim Beyazyüz olacak. 11 Nisan Çarşamba günü Ali Emiri Kültür Merkezi Nikâh Salonunda yapılacak panel saat 20.00’de başlayacak.

 

Meryem Uçar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2012, 21:13
YORUM EKLE

banner19

banner13