İslam Sanatı Çalışmalarına Yeni Bir Katkı

Araştırmacı-yazar Mahmut Çetin’in İslam sanatı araştırmalarına katkı sunacak kitabı yayınlandı.

İslam Sanatı Çalışmalarına Yeni Bir Katkı

Araştırmacı-yazar Mahmut Çetin’in kaleme aldığı ve Biyografi Net Yayıncılık tarafından neşredilen İslam Sanatı’nın Özellikleri kitabı raflardaki yerini aldı. Daha çok yazdığı biyografi kitaplarıyla tanınan Çetin, bu kitabında farklı bir kulvarı tercih ederek, estetik gibi spesifik bir konuyu ele alıyor.

Türkiye’de Beşir Ayvazoğlu, Sezer Tansuğ ve Turan Koç gibi sınırlı sayıda yazarın üzerinde çalıştığı İslam Sanatı konusunda Mahmut Çetin daha önce de İslam Sanatı’nın Yeniden Teşekkülü adlı eserini yayınlamıştı.

Çetin “Tevhid’den hareket eden ve tenzih ile doğayı yansıtan sanatçı tabiatın içkinliğini yakalar. İlahi şevkle dolan sanat çabası, maddeyi de güzel kılar. Kitapta İslam sanatının özellikleri; birlik, yansıtma, işlevsellik, güzellik ve aşkınlık şeklinde sıralanıyor. Sanat felsefesi, duygularla ilgili bir alanı bilgiyle çözümleme gayretidir. İslam Sanatı’nın Özellikleri; bu yöntemle ortaya çıkmış üzerinde tartışılabilir bir metin oldu” diyor.

Sıcak yaz günlerinin başladığı ülkemizde farklı bir nefes almak isteyen kitapseverlerin keyifle okuyabilecekleri eser 246 sayfa uzunluğunda...

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 18:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif Hakverdi
Arif Hakverdi - 2 ay Önce

Mahmut Çetin beyin daha önce okuyucuyla buluşan uzun bir araştırma sonucu ortaya çıkardığı “ Boğazdaki Aşiret” kitabından tanıyorum. Bu kitabını da en kısa zaman temin edeceğim. Kendisine başarılar diliyorum.

SIRADAKİ HABER