"İplikten Çözülenler" sergisi açıldı

İstanbul Modern'deki sergide tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan ve tekstil aracılığıyla küresel anlatıların peşine düşen 25 çağdaş sanatçının çalışmaları yer alıyor.

"İplikten Çözülenler" sergisi açıldı

Almanya'nın köklü sanat kurumu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) işbirliğiyle, Goethe-Institut İstanbul'un katkılarıyla gerçekleşen "İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar" İstanbul Modern'in 2019'da ilk sergisi olarak izleyiciyle buluşuyor. Sergi, tekstil malzemesi kullanarak estetik ve kültürel anlatılar meydana getiren dünyadan ve Türkiye'den 25 sanatçının 50'nin üzerinde çalışmasına yer veriyor.

Almanya'nın Dresden kentinde başlayan, oradan Kuveyt'e ve şimdi de İstanbul'a uzanan "İplikten Çözülenler", açıldığı sanat kurumlarında, o kurumun küratörüyle beraber serginin yeniden tasarlanması ve yeni sanatçıların eklenmesiyle temalar arasında yeni bağlar kuruyor. ifa'nın davetiyle Susanne Weiß ve Inka Gressel ile İstanbul Modern'den Öykü Özsoy'un küratörlüğünde gerçekleşen sergi, tekstil malzemesinin ifade aracı olarak çeşitliliğini inceliyor ve tarihsel, toplumsal ve kültürel anlamlarını sorguluyor.

Sergi farklı coğrafyalardan Belkıs Balpınar, Ulla von Brandenburg, Hussein Chalayan, Burhan Doğançay, Noa Eshkol, Andreas Exner, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Uli Fischer, Şakir Gökçebağ, Zille Homma Hamid, Heide Hinrichs, Olaf Holzapfel, Gözde İlkin, Christa Jeitner, Elisa van Joolen & Vincent Vulsma, Gülsün Karamustafa, Servet Koçyiğit, Eva Meyer & Eran Schaerf, Karen Michelsen Castañón, İrfan Önürmen, Judith Raum, Sabire Susuz ve Franz Erhard Walther'ın çalışmalarını 7 Temmuza kadar ağırlıyor.

Serginin açılışı dolayısıyla gerçekleşen basın toplantısına İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Goethe-Institut İstanbul Direktörü Reimar Volker, ifa'yı temsilen ve aynı zamanda sergi küratörleri Inka Gressel ve Susanne Weiß ve İstanbul Modern Küratörü Öykü Özsoy katıldı.

Oya Eczacıbaşı, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Kuruluşumuzdan bu yana çağdaş sanatın uluslararası gelişim ve dönüşümünü izleyicilerimizle buluşturmayı sürdürüyoruz. Bu misyonla dünyanın önde gelen sanat kurumlarıyla çeşitli işbirlikleri gerçekleştirdik. Almanya'nın köklü sanat kurumu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (ifa) işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz ‘İplikten Çözülenler' başlıklı yeni sergimizle de dünyadan ve ülkemizden 25 sanatçının 50'nin üzerinde çalışmasını bir araya getiriyoruz.

Bu işbirliğindeki temel motivasyonlarımızdan biri, İstanbul Modern Koleksiyonu'nda yer alan bazı sanatçıların tekstili sanatsal bir ifade aracı olarak tercih etmeleriydi. Ayrıca Türkiye modern ve çağdaş sanatında tekstil malzemesinin köklü ve güncel pek çok referansı barındırması da ifa ile ortak bir projede buluşmamıza vesile oldu. Almanya'da başlayıp Türkiye'ye ulaşan ‘İplikten Çözülenler', ülkemizdeki sanatçıların yapıtlarıyla gelişti ve yeni üretimlerle zenginleşti."

Yayın Tarihi: 01 Haziran 2019 Cumartesi 15:00 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 11:44
banner25
YORUM EKLE

banner26