İpek'te 'Gelibolu' resim sergisi

Ressam Sema Bicik’in ''Gelibolu'' isimli koleksiyonu İpekli sanatseverlerle buluştu.

İpek'te 'Gelibolu' resim sergisi

Kosova-İpek Yunus Emre Enstitüsü, kültür-sanat faaliyetleri kapsamında Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı anısına ünlü ressam Sema Bicik’in “Gelibolu” isimli koleksiyonunu İpekli sanatseverlerle buluşturdu.

18 Kasım 2015 tarihinde İpek Sanat Galerisinde açılan sergi İpek’te yaşayan değişik kesimler tarafından ilgi gördü. Sergiye İpekli sanatçılar, resmi kurum yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağlayarak Sema Bicik’i yakından tanıma ve eserleri hakkında bilgi alma şansı buldular. Programa ayrıca Priştine Yunus Emre Enstitüsünün konuğu olarak Kosova’da bulunan Prof. Dr. Rauf Tuncer ve beraberindeki bir grup sanatçı-akademisyen de katıldı.

Kendisi de ressam olan İpek Sanat Galerisi müdürü Zymer Mulluqi, açılışta yaptığı selamlama konuşmasında Sema Bicik’in “Gelibolu” koleksiyonunun şimdiye kadar gördüğü en iyi savaş konulu çalışma olduğunu aktardı ve Sema Bicik’e takdir ve teşekkürlerini sundu.

Sema Bicik ise konuşmasında İpek’te bulunmaktan dolayı büyük bir mutluluk ve heyecan duyduğunu ifade ederek İpek Yunus Emre Enstitüsü'ne böyle bir faaliyete imza attığından dolayı teşekkür etti. Kendisini resimleriyle ifade ettiğini ekleyen Sanatçı, çalışmayı 3 yılda tamamladığını, öncesinde yerli ve yabancı bütün kaynakları tarayarak ve hatta İngiltere’deki savaş müzesini de ziyaret ederek projesine başladığını söyledi. Kendisi bunu "Kitapları okudukça resimler kafamda oluşmaya başladı. Defalarca Çanakkale'ye gittim. Anzak anma törenlerinde bulundum. Rüyamda savaşa dair sahneler görüyordum. Bir yılın sonunda karar verdim. Edebiyatçı olsaydım romanını yazardım herhalde" şeklinde dile getirmektedir. Projedeki eserler arasında yer alan 10,5 metrelik “Gelibolu 1915” isimli çalışması ise katılımcıları derinden etkiledi. Savaş esnasında yaşanan gerçek olayları barındıran tablo Sema Bicik’in duygu yoğunluğunun da bir yansıması niteliğinde değerlendirildi. Açılış boyunca katılımcıların Sema Bicik’e yoğun ilgisi gözlerden kaçmadı. Ünlü gitarist Luan Sapunxhiu sergi açılışında Çanakkale Türküsü’nü de içeren bir gitar resitali sundu.

Sergi 27 Kasım 2015 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Adres: Yunus Emre Enstitüsü İpek Türk Kültür Merkezi, Enver Hadri Cad. No. 79 30000 Pejë / Kosova

 

Tel: + 381 (0) 39  421 689

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2015 Cuma 09:41 Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 09:41
banner25
YORUM EKLE

banner26