İpek Yolu Türklerin gözüyle belgesel oluyor

“Atayurdan Anayurda İpek Yolu” belgeseline 22 Ağustos günü 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de start verildi.

İpek Yolu Türklerin gözüyle belgesel oluyor

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de “Atayurdan Anayurda İpek Yolu” belgeselinin çekimleri için 22 Ağustos günü Odunpazarı Hicri Sezen Parkında start verildi.

Törene Vali Güngör Azim  Tuna, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ve diğer protokol üyeleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşmasına Özbek atasözü ile başlayan Vali Tuna "Kainatta iki büyük yol vardır. Gökyüzünde samanyolu yeryüzünde İpek yolu vardır" dedi. Vali Tuna İpek Yolu'nun Türk Kültürü açısından çok büyük bir yere sahip olduğunu belirtti. Türk Dünyasının hayat tarzına en güzel örneklerinden olduğunu söyledi. Asya'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Afrika'ya kadar insanlık tarihinin en işlek yoludur bu yol sadece ticaret yolu olmakla kalmadı yıllar boyunca dilimizi, kültürümüzü,   dinimizi, medeniyetimizi ve eserlerimizi taşıyan bir yol oldu. Bunun en güzel örneği de Orhun Abideleri ile görmekteyiz“ dedi. İpek Yolu'nun gönül yolu olduğunu ve Atayurttan Anayurda İpek Yolu belgeselinin günümüzde de gönül köprüleri kurmaya devam edeceğini vurgulayarak sözlerini bitirdi.

Belgeselin yapımcılığını üstlenen Yedirenk film yapım şirketini temsilen Kemal Çiftçi ise “Atayurdan Anayurda İpek Yolu” belgeseli hakkında şunları söyledi:

“İpek Yolu'nun bugün ticari önemi eskisi kadar olmasa da bizim için tarihsel ve kültürel anlamdaki önemi devam etmektedir. Bu vesileyle unutulmuş olan değerlerimizi ve tarihte kurmuş olduğumuz medeniyeti, insana verdiğimiz önemi bir kere daha bu belgesel yoluyla gündeme getirmek istiyoruz.”

6 ayda 13 bölümün tamamını Türkçe ve İngilizce olarak yayına hazır hale getireceğini söyleyen Kemal Çiftçi, Yönetmen Ekrem Borazan ise İpek yolunun asıl çıktığı noktayı; şu an Sincan Özerk Bölgesi içerinde bulunan yeri merkez aldıklarını belirterek, “Belgeselimiz 13 bölümden oluşacak ve ilk bölümün 3 ay sonra yayınlamasını planlıyoruz” şeklinde konuştu.

İpek Yolu, Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur. İpek Yolu sadece tüccarların değil, aynı zamanda doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olmuştur.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 23:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13