İnternet ne kadar güçlü?

ÖNDER'in yayını olan Tohum dergisi, sosyal olguları ele alan ve ücretsiz dağıtılan bir dergi.

İnternet ne kadar güçlü?

Bu dünyada karşılık beklemeden yapılan işler yok olmaya yüz tutmuşken, Tohum, bu değerin yitirilmediğini bizlere söyleyerek geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Ücretsiz dağıtılan bu dergiden tüm insanların istifade etmesiyse tek amaçları.

İmam hatip mezunlarının ve mensuplarının kurmuş olduğu ÖNDER’in yayını olan Tohum dergisi öncelikli olarak imam hatiplilerin durumunu göz önünde bulundurarak bunun yanında da sosyal olguları ele alan bir dergi. Ele aldıkları konuları farklı çerçeveden bakarak değerlendiriyor. Birçok aydını okuyucularıyla buluşturuyor. Sadece bir alana saplanmayan Tohum dergisi, sinema, tiyatro ve çeşitli aktivitelerden takipçilerini haberdar ediyor. Önemli aydınlarla yaptıkları röportajlarla bizlere farklı pencerelerden bakma imkânı tanıyor. Bir tek yazıyla konuşmayan Tohum, İbrahim Özdabak’ın karikatürleriyle de konuşuyor. Tohum dergisinin ‘Gezgin‘ bölümünde görmediğiniz belki de adını duymadığınız mekân ve mimarilerle tanışabilirsiniz. Kültür Sanat bölümünde, kültürel ve sanatsal detaylarlı, kitap tanıtımları, çeşitli etkinlikleri gündemine almakta. Tohum’un Nostalji bölümünde önceki sayılarından yazılar bulabilirsiniz. Tarih Bölümünde de bir yolculuk yapabilirsiniz.

Tohum 139. sayısında, internetin gücü ve sosyal medyayı konu almış. Bu konuyla ilgili Turhan Kışlacı, Emine Uçak Erdoğan, Arif Altunbaş gibi önemli kişilerin yazıları yer almaktadır. Bir Otorite Hikâyesi adlı yazısıyla Ümit Aksoy da dikkat çekmekte. İnternetin hayatımıza nasıl girdiğini ve hayatımızı nasıl değiştirdiğini anlatan bu yazılarda internete değişik taraflardan bakacaksınız. Günümüzde internet, temel ihtiyaçların arasına girmiş durumda. İnternetin özel hayatın önündeki perdeyi kaldırdığından bahsedilmiştir. Bunun yanında günümüzde yaşanan siyasal olaylarda facebook, twitterin etkilerinin önemine değinilmiştir.

Sernur Yasssıkaya’nın paylaştığı Dijital Medya ve Küresel Vicdanın Dirilişi yazısında, son yıllarda yaşanılan olayların videolarla tüm dünyada yayılmasının sağlandığını, bunlara da verilen tepkilerin dalga dalga yayıldığını yazmış. Ramazan Akkır’ın Mankurtlar Çağı: İnsanın(İnter)Net Ölümü adlı yazısında internetin çok yüceltildiğini ve bilginin değersizleştirildiğini kaleme almış.

Gezgin bölümünde Arap Cami ve Yer Altı Cami’nin konumu ve tarihi açısından bilgiler bulabilirsiniz. Kültür-sanat bölümünde Türk sinemasının durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuş. Yine bu sayıda çok önemli bir röportaj gerçekleştirmiş. Musevi din adamıyken, İslam’dan camiden ve ezandan etkilenmiş ve yaptığı evlilikle cemaatinden uzaklaşmış olan Yasin Tanrıöver(Aoron Kohen) yaşadıklarını Tohum’a anlatmış.

Çok samimi ve gerçekçi bir dergi olan Tohum’u okuduğunuzda vazgeçemeyeceksiniz. Okuması keyifli ve öğretici dergi ücretsizdir. Şahsen ben bunu duyduğumda yani Tohumla tanıştığımda çok şaşırmıştım. Bu kadar içerikli olan bir derginin sadece hayır için basılıp dağıtılması, ÖNDER’in tek amacının insanları aydınlatmak olduğunun göstergesi. Bir selamla başlayan Tohum, Meyveden Çekirdeğe, Çekirdekten Meyveye sloganıyla iletişimi sürekli hale getiriyor ve selamını hiç kesmiyor. Geriye kalan tek şey Tohum dergisine ulaşmak… Tohum dergisinin dağıtımında sorunlar yaşanıyor olsa da bazen ayağımıza gelmesini beklemeyi değil ayaklarımızla ulaşmalıyız diyerek sizleri Tohum Mekânıyla tanıştırmak istiyorum. Cağaloğlu, Hükümet Konağı Sokağında Tohum’a selam edebilirsiniz. Sıcak bir aile ortamıyla karşılaşacaksınız. Çayınızı yudumlayarak hoş sohbette bulanabilir ve bir Tohum’da siz alabilirsiniz.

Tüm sayılarında olduğu gibi bu sayısında da Tohum keyifle ve dikkatle okunacak kıvamda. Okurken farklı kapıları aralayıp, farklı düşüncelerle yeni düşünceler oluşturacaksınız. Tohum ile tanışmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sevde Kaya haber verdi

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2011 Perşembe 00:24 Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2011, 00:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 12 yıl Önce

Bence tohum dergisi kadar güzel bir şey var tohum dergisinin olduğu önder'in merkezine gitmek orası o kadar güzel bir ortam ki bir dergi ancak bu kadar güzel bir yerden alınabilir...

banner19

banner36