İnsan ve Toplum'dan yazı çağrısı

İnsan ve Toplum dergisi, 31 Ağustos’a kadar dördüncü sayısında ele alacağı sekülarizm konusuyla ilgili yazılarınızı bekliyor.

İnsan ve Toplum'dan yazı çağrısı

Aralık 2011'de ikinci sayısı yayımlanan İnsan ve Toplum’un dördüncü sayısında sekülarizm konusu ele alınacak. Sosyal bilimlerdeki disipliner sınırları aşmayı amaçlayan dergide makalelerin yanı sıra değerlendirme yazılarına da yer veriliyor.

Modernleşme tezine karşı çıkan ve dinin modern dönemde hala önemli olduğunu iddia eden çalışmalarda, seküler olan ile dini olanın birbirine temas etmeden, kendi mecralarında aktığını ima eden düşünceler sıkça yer almaktadır. Bu tür çalışmalara şüpheyle bakan ve sekülerliğin/sekülarizmin yeniden araştırma ve tartışma gündemi haline gelmesi gerektiğini savunan güçlü bir yazın ortaya çıkmıştır. Bu tartışmaları, önceki tartışmalardan ayırt eden analitik nokta, dini olan ile seküler olanın paradoksal biçimlerde iç içe geçtiğinin özellikle altının çizilmesidir. Tabii ki, modern dönemde seküler ve dini olanın aynı düzeyde varlığa-eşyaya bakışta ve hayat formlarının biçimlenişinde etkin olduğunu söylemek mümkün değil ki seküler bir çağda yaşadığımıza şüphe olmadığını bu çalışmalar ikna edici bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu manada seküler olanın oluşumu ve yaygınlığı ile ilgili incelikli çalışmaların yapılmasının önemi yeniden gündeme gelmiştir.

Bu çerçevede, İnsan ve Toplum’un Sekülarizm (4.sayı) sayısında;

Bir durum olarak sekülerliği ve bir ideoloji olarak sekülarizmi kavramsal düzeyde tartışan;

Seküler olanı, acının, korkunun, sevginin vb. duyguların ifade edilmesi ve yaşanmasında takip eden;

Seküler olanın araştırılmasında farklı yöntemlerin (etnografi, soy kütüğü vb.) kullanışlılığını ele alan;

Literatürdeki siyasal, entelektüel ve toplumsal sekülarizm gibi farklı yaklaşımları değerlendiren;

Hukuk, siyaset, toplum gibi alanlarda sekülerliğin oluşumunu mukayeseli bir şekilde işleyen;

Demokrasi, kamusal alan, kurtuluş/devrim, özgürlük, eylemlilik, öznellik gibi siyasal kavramlarda dini ve seküler olanı birlikte inceleyen;

Son dönem sekülerlik  tartışmalarına önemli katkı sağlayan düşünür ve araştırmacıların yaklaşımlarını ve araştırmalarını tartışan makale ve değerlendirme yazılarına yer verilecektir.

İnsan ve Toplum’un sekülarizm konulu dördüncü sayısı için son yazı teslim tarihi 31 Ağustos 2012'dir.

Yazılarınız ve her türlü sorunuz için editor@insanvetoplum.org adresine e-posta gönderebilirsiniz. Yazım kuralları için www.insanvetoplum.org adresimizi inceleyebilirsiniz.


Görkem Evci haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2012, 01:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13