İnsan ve Hayat'tan enerji dosyası

İnsan ve Hayat, Eylül sayısında güneş ve rüzgâr enerjisi üretimindeki fırsatları, kazanç yollarını gösteren bir dosya hazırladı.

İnsan ve Hayat'tan enerji dosyası

İnsan ve Hayat dergisi, enerji konusunu bütün yönleri ve çeşitleriyle ele alırken, güneş ve rüzgâr enerjisi üretimindeki fırsatları, kazanç yollarını gösteren bir dosya hazırladı.

Eylül sayısında ‘enerji dosyası’ ile okurlarına ulaşan İnsan ve Hayat Aktüel Kültür Dergisi, lisanslı ve lisanssız enerji üreterek satış yapmanın avantajları ile zor yönlerini işin uzmanlarıyla görüşerek masaya yatırdı. Ömer Demir imzasıyla sunulan dosya haber “Rüzgâr, Güneş, Hidroelektrik ve Biyogaz Enerjinin Gücüne sahip Olmak” başlığını taşıyor.

Yazıda, enerji ve enerji kaynaklarının tarihi gelişimine de yer verilirken, insanoğlunun alternatif enerji üretme yollarını bulmak için devamlı arayışını sürdürdüğü vurgulanıyor. Bugün enerji kaynaklarından en yaygın kullanılanın kömür, petrol, linyit ve doğalgaz olduğunun belirtildiği dosyada, enerjide dışa bağımlılığın insanları ve ülkeleri tedirgin ettiği de anlatılıyor.

Elektriğini kendin üret

Enerji dosyasında elektriğini kendisi üretmek isteyenler için uzmanların da görüşlerine yer verilerek yollar gösterilmiş.  Lisanssız Elektrik Üretim Derneği Başkanı Yalçın Kıroğlu, çıkan yeni kanunla 500 kilowata kadar lisanssız olarak elektrik üretilebilme imkânı sağlandığına dikkat çekerek, “Kurum, kuruluş, şirket ya da kişi kendi elektriğini üretebilir.” diyerek özellikle yüksek elektrik faturası ödeyen fabrikalara kendi elektriğini üretme çağrısı yapıyor.

Enerji Danışmanı Orhan Polat ise güneş paneli tesisi kurmak isteyenler için önemli bilgiler aktarırken, Türkiye’de amorti süresinin 7 yıl olduğunu, ancak uzun süren prosedürlerin girişimciyi ürküttüğünü söylüyor.

Çocuğun mülkiyet meselesi

Dergide ayrıca, “Çocuk Haklarında Mülkiyet Meselesi” başlığıyla verilen günümüzde pek dikkat edilmeyen bir konuya da yer verilmiş. Çocuklara ait mülkiyetlerin değerlendirilmesi, ebeveynleri dikkat etmesi gereken hususlar ile bu mülkiyet üzerindeki hakları İslam Hukuku cephesinden bakılarak işlenmiş.

İnsan ve Hayat dergisinde dikkat çeken konular arasında, Dr. Efkan Uzun’un “Komşuluk İlişkisi Şuf’a Hakkı”, İdris Eren’in “Reklamların Aynısı”, Yunus Özen’in “Haberlerin Hamalı mısınız, Fikrinizin Mimarı mı?”, Dr. Orhan Dalkılıç’ın “Masum Görünen Tehlike: Nargile” başlıklı yazısı öne çıkıyor.

İnsan ve Hayat dergisi, Rüzgârgülü çocuk dergisi ekini okurlarına hediye ediyor.

Abonelik: (0212) 657 77 35 İrtibat: (0212) 657 88 00 – 151

huseyin.guney@insanvehayat.comwww.insanvehayat.com

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 22:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13