İnsan Kültür açılıyor

İstiklal Caddesi'nde İnsan Kültür adlı yeni bir kültür merkezi açılıyor.

İnsan Kültür açılıyor

Kentlerin şehirleşmesi, medenileşip “Medine”ye dönmesi, o kentte yaşayanların ortaya koyduğu insani birikimle olur ancak. Ortaya konan birikim insanca bir yaşamın harcıdır. Düşünce, kültür ve sanat faaliyetleri o harcı kıvama getirir.

1984 yılından beri kültür-sanat ve düşünce dünyamıza sayısız nitelikli eser kazandıran İnsan Yayınları, ilk günkü çizgisini bozmadan yeninin taleplerine de her daim açık bir şekilde hizmetlerini sürdürüyor. İnsanca yaşamın harcını karmaya devam ediyor.

İstikrarlı yayın çizgisi ile yıllardır Türkiye’deki nitelikli okura hizmet sunan İnsan Yayınları, şimdi de kendi bünyesinde açacağı kültür merkezi ile kültür-sanat ve düşüncenin insanla daha doğrudan buluşmasına kapı aralayacak.

Taksim'de İstiklal Caddesi'nde yer alan İnsan Kitap’ın ikinci katında İnsan Kültür adıyla açılacak merkezde; “Türkiye’de entelektüel merkezlerden biri olmak, düşünce, kültür ve sanatta yabancılaşmamış ve ‘kendi’sinin farkında bir benlik ve bakışın oluşumuna katkı sağlamak, doğru kaynaklar ve doğru kavramlar ile düşünmenin yolunu açmak ve politik ve ‘poetik’ taraf olmadan hakikati merkez alarak bir birikim ortaya koymak" biçiminde ifade bulan amaçları gerçekleştirmek için bir çabaya girilecek.

Aylık konuşma programlarında doğru kaynakların ve kavramların peşine düşülerek düşünceye kapı aralanacak. Bu anlamda aylık konuşma programlarının ilki Yusuf Kaplan ile "Kavramları Temizlemek" başlığında gerçekleştirilecek. Program tarihi önümüzdeki günlerde ilan edilecek.

İnsan Kültür bünyesinde Mart ayının ilk cumartesi günü başlamak sureti ile Enver Gülşen’le "Sinemanın Anlamı" başlığında, dünya sinemasının "mevcudu" ile film sanatının "mümkün"ü arasında bir yolculuğa çıkılacak. Yine aynı gün Hüseyin Rahmi Göktaş ile "Türkçe’nin Ruhu"nun keşfine, dilin mahiyetine dair ezber bozan bir düşünme sürecine girilecek. Her iki programın öngörülen süresi 13 hafta. Programlara dair detaylar birkaç gün içerisinde duyurulacak.

İnsan Kültür'ün faaliyetleri ve programlara dair detaylar için sosyal medyada İnsan Kültür hesapları takip edilebilir.

 

Hamza Yıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 13:45
banner12
YORUM EKLE

banner19