İnsan Kitap'ta Klasik ve Modern Minyatür Sergisi

Perinisa Askerova'nın klasik ve modern minyatür sergisi 13-18 Ocak tarihlerinde Beyoğlu'nda İnsan Kitap'ta ziyaret edilebilir.

İnsan Kitap'ta Klasik ve Modern Minyatür Sergisi

Perinisa Askerova'nın klasik ve modern minyatür sergisi 13 Ocak Cumartesi günü saat 14.00'te Beyoğlu'nda İnsan Kitap'ta açılıyor. Sergi 18 Ocak'a kadar ziyaret edilebilir.

Perinisa Askerova

1976 Nahçıvan doğumlu Perinisa Askerova, Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun oldu. Azerbaycan Ressamlar Birliği üyesi olan sanatçı, pek çok ulusal ve uluslararası kişisel ve karma sergi düzenledi. Minyatür ve resim dışında kitap illüstrasyonuyla da ilgilenmektedir.

Klasik ve modern minyatür sanat sergisi

Minyatür sanatının serüveni orta çağlardan itibaren başlar; pek çok coğrafyada hüküm süren bu köklü sanat, Osmanlı dönemine gelince resim sanatı olarak işlenerek en üst seviyelere taşınır. Döneminin ögelerini, önemli kişi ve olaylarını yansıtmada en mahir sanatlardan olan minyatür, farklı tarz ve üslup özellikleri kazanarak günümüze ulaşmıştır. Batılı tarzda resmin Osmanlı geç döneminde işlenmeye başlamasıyla minyatür önce yağlı boya tekniği ile yapılmış, daha sonra zaman içerisinde önemini kaybetmiştir. Buna rağmen minyatür sanatı da tıpkı diğer sanat dalları gibi kümülatif ilerleyişini sürdürmekte, günümüzde de modern dünyanın birikim ve imkânlarıyla yeni boyutlar kazanmaktadır.

Perinisa Askerova bu sergide klasik minyatür sanatına bağlı kalarak modern tarzda yeni yorumlara imza atıyor. Eserleriyle klasik ve modern kavramlarını yeniden düşünmemizi sağlayan Azerî sanatçının en önemli özelliği, minyatürün klasik döneminin izlerini günümüz dünyasına ustalıkla aktarabilmesi...

İnsan Kitap Beyoğlu Şubesi Sergi Salonu’nda bir ay boyunca ziyaret edilebilek Perinisa Askerova Klasik ve Modern Minyatür Sanat Sergisi’ne tüm okurlar ve sanatseverler davetli…

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 12:02
YORUM EKLE

banner19

banner13