İnek Bayramı değil Gençlik Şûrası

5 Mayıs Cumartesi günü Ankara’da öncülüğünü Siyasal Bilgiler Fakültesi talebelerinin yaptığı 2. Gençlik Şûrası düzenleniyor.

İnek Bayramı değil Gençlik Şûrası

Mülkiye’de kutlanan ve Üstad Sezai Karakoç’un da “Bu okula koskoca imparatorluktan gelenek namına kala kala İnek Bayramı adlı bir totemik şölen kalmış” dediği İnek Bayramına tepki olarak ortaya çıkan Gençlik Şûrası’nın İnek Bayramı’na tepki olmanın ötesinde çok ciddi sebepleri ve uzun uzadıya bir ardılı var.

Geçtiğimiz yıl Sezai Karakoç’tan esinlenerek “Din Afyonsa Biz Neden Uyumuyoruz” sloganıyla yola çıkan gençler, Modernizm’e Siyasal Reddiye konusu içerisinde esaslı hususları incelemişlerdi. Bu yıl ise Cahit Zarifoğlu’nun “Dokuz Yüz Milyon Müslüman Rüyalarını Hatırlamadan Uyanmıştır” dizesinden esinlenerek “Modern Kriz ve Çıkış Arayışları” başlığı altında Modern Dünyanın ortaya çıkardığı sorunlar ve bu sorunlar karşısında Müslümanlar’ın içinde bulunduğu halin tahlilini yapmaya çalışıyorlar.

Şûra’da;

Düşünce Krizinden Hikmet Arayışlarına

Toplumsal Krizden Sosyal Dayanışmaya

Küresel Siyasi Krizden Özgürlük Tartışmalarına

Demokrasi, Laiklik ve Anayasa Tartışmalarından Yönetim Krizine

başlıkları altında 4 sunum yapılacak.

İki oturum halinde gerçekleşecek olan Şûra’da sunumları yapacak olanlar Siyasal talebesi. Konuların ağırlığının bilincinde olan gençler uzun süredir devam eden okumalarına rağmen sürçü lisan ederiz diyerek oturum yöneticiliklerini işin ehli olanlara bırakmışlar. Birinci oturumun yöneticisi Daru’l Hikme Derneği Genel Başkanı ve Rıhle Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ebubekir Sifil. İslami ilimlere vukufiyyetinin yanında modern hayat tarzının Müslümanlar üzerindeki etkileri üzerine de önemli çalışmaları bulunan Sifil yıl içerisinde de Siyasallı talebelerle “Modern’izm’e Kelâmi Bakış” adı altında seminerler gerçekleştirmişti. İkinci oturumun yöneticiliğini ise felsefe, tarih, gelenek, modernizm, küreselleşme, sivil toplum, siyaset vb. konulardaki orijinal görüşleri ile tanıdığımız ve Modern Dünyada Müslümanlar adlı eserini hayranlıkla okuduğumuz Abdurrahman Arslan yapıyor. Yalnızca söz ve yazıları ile değil yaşam biçimiyle de modernizme meydan okuyan Arslan, kanaatimizce modern krizin içindeki Müslümanların ilk uğrak yerlerinden birisi olmalı. Şura’nın açılış konuşmasını ise onur konuğu olarak Hüsnü Aktaş (Yusuf Kerimoğlu) gerçekleştirecek. Ülkemizin önemli fıkıh âlimlerinden olan Aktaş hoca ‘Emanet ve Ehliyet’ ‘Kelimeler ve Kavramlar’ başta olmak üzere pek çok eseri ile ülkemizdeki Müslümanlara rehberlik yaptı.

Şûra’yı düzenleyen gençler amaçlarını şöyle ifade ediyor; “Bu organizasyon bir feryat esasında. Hiç de bize ait olmayan ve profan batı medeniyetinin ürettiği değerler her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplıyor ve Müslümanlar bin dört yüz yıllık İslam anlayışlarını bu değerler doğrultusunda değiştiriyorlar. İlim ile amelin, din ile dünyanın ayrıştığı ve hikmetin kaybının en ileri derecede tezahür ettiği bir süreci yaşıyoruz. Bu süreçte bizlerin yapabileceği böyle bir organizasyonla bu halin tahliline çaba sarf etmek ve konuların ehli olan insanlara sorumluluklarını hatırlatmaktır. İşte Şûra’nın temel amacı da budur.”

Şûra 5 Mayıs Cumartesi saat 13.30’da Yunus Emre Kültür Merkezi Cahit Zarifoğlu Salonunda. Adresi Dışkapı SSK Hastanesi Yanı Babaharman Parkı İçi Dışkapı/Ankara.

 

Abdullah Özçelik haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 22:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Dursun
Mehmet Dursun - 7 yıl Önce

Geçen sene 1.sine gitmiştim hakikaten çok iyiydi. Öğrencilerin böyle bir program çıkarması gelecek için beni heyecanlandırmıştı. Bu sene Hocalar da çok iyi konular da. Mutlaka Gideceğim

banner19

banner13