INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Bakü’de başladı

Kongre, 2-3-4 Haziran 2022 tarihlerinde, Türk dünyası ortak kültüründe önemli bir yeri olan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti Bakü’de düzenleniyor.

INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Bakü’de başladı

Daha önce Malaga, Kudüs, Buhara, Romanya, Üsküp ve Ankara’da yapılmış olan INCSOS,  kültürel kod niteliği taşıyan şehir ve ülkelerde düzenli olarak yapılmakta.
INCSOS VII, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP ve Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe GAFAROVA’nın himayelerinde Uluslararası Balkan Üniversitesi Skopje/MAKEDONYA ve Azerbaycan ADA Üniversitesi iş birliği ile Karabağ’ın işgalden kurtarılması, Hocalı katliamı gibi konuları merkeze alarak  düzenlenmekte. Önceki yıllarda da Türk kültür dünyasında önemli mihenk taşları olan Endülüs, Kudüs, Buhara, Romanya, Üsküp ve Ankara’da yüzlerce akademisyenin bir araya geldiği ve sosyal bilimler alanında çalışmaların ortaya koyulduğu  kongreler düzenlenmişti. 

Açılış konuşmasını ADA Üniversitesi Rektörü Hafız Paşayev yaptı
Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, INCSOS’a dair şunları kaydetti:
“İki Devlet, Bir Millet” düsturu ile hareket ederek,  Azerbaycan akademik camiası ile Türkiye’deki akademisyenleri bir araya getirerek kardeşliğimizi sosyal bilimlerin her alanında daha ileri seviyeye taşımak temel hedefimizdir. Bununla birlikte kongre tüm dünyadan Sosyal Bilimler camiasına açık olacaktır. Ayrıca bölgeyi tanıtıcı, iyi planlanmış bilimsel ve sosyal geziler de yapılacaktır. Kongreye katılacak olan bilim insanlarının Azerbaycan’ın tarihî, kültürel ve dinî mekânlarını görmek suretiyle kendi alanlarına ilişkin yeni bakış açıları oluşturabilmeleri hedeflenmektedir. Kabul edilen bildirilerin sunumundan sonra  ikinci aşamada Azerbaycan ve Karabağ bölgesinin tarihî ve kutsal mekânları ziyaret edilecek. Üçüncü aşamada ise kongrede sunulan bildirilerin tam metinlerini, kongre ve bölge resimlerini içeren bir kitap hazırlanarak ve uluslararası indeksler tarafından taranan dergilerde özel sayı olarak hem basılı hem internet ortamında ilgililerin dikkatine sunulacaktır. “Din, Toplum, Tarih, Sanat, Felsefe, Davranış, Sağlık, Bilişim, Ekonomi, Hukuk, Siyaset, Eğitim, Dil ve Edebiyat” alanlarını kapsayan geniş bir çerçevede eşzamanlı yürütülecek sempozyumlar gerçekleştirerek Türkiye ve Azerbaycan’da görev yapan araştırmacıları bir araya getirmek ve bu vesileyle her iki grubu kaynaştırmak ve bu yolla Azerbaycanlı akademisyenlere dünyaya açılmada köprü vazifesi görmek ve bunun yanında tecrübelerinden istifade etmeyi düşünüyoruz.
Ayrıca Şuşa, Fuzuli gibi tarihi şehirlerin, Hocalı Katliamı gibi konuların özel dosyada incelenmesini planladık.”

Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe GAFAROVA, kongre açılışında yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın vatan savunmasında Türkiye’nin desteğini dile getirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Kongrenin başta Karabağ olmak üzere bölgeye dair önemli konuları gündeme getireceğini ve Azerbaycan- Türkiye kardeşliğinin  güçleneceğini ifade etti. 

Kongrenin Bakü’de gerçeklemesini sağlayan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop kongre açılışında uzunca bir konuşma yaptı. Birçok konuyu dile getiren Şentop kongreye ait şunları kaydetti: “Kongreyi 2020 yılında düşünmüştük. Azerbaycan’ın haklı davasının duyurulmasını istiyoruz. 20 farklı ülke, toplamda 100 üniversite var. 3000 tebliğ başvurusu yapıldı ve   741 tebliğ kabul edildi.” 
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP,  Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe GAFAROVA başta olmak üzere,   Ada Üniversitesine,  Üsküp Uluslararası Balkan Üniversitesine teşekkür etti. 
Şentop konuşmasına şöyle devam etti:
 “Ortak duygu ve şuur etrafında oluşan akademik dünyadaki gelişmeler, siyasi ve diplomatik ilişkileri etkiliyor. Bilgi güçtür, cesarettir. Sağlam bilgiye  sahipseniz çok güçlü ve cesur olursunuz. Eskiden ihtiyaç olan alanlarda akademik çalışamalar yapılmazdı. Son yirmi yılda yapılan çalışmalar çok kıymetli. 
Ufuk açıcı çalışmalar bunlar. Tek millet, iki devlet olarak akademik dünyada çalışlamalar yapıyoruz.  Bu kongrenin, Azerbaycan Türkiye arasında tahsil alanında zemin teşkil edeceğine inanıyorum. Şuşa Beyannamesi bu yakınlaşmaya zemin hazırladı. Çok uzun yıllar ayrı kaldık. Bu gayretlerin sözde kalmaması lazım. 


 

Tükiye- Azerbaycan Ortak Üniversitesi Açılmalı 
Şentop, “Türkiye- Azerbaycan ortak üniversitesi açılmalı ve bu üniversitenin önümüzdeki yıl başlamasını arzu ediyorum. Gençlerimiz arasında, iki ülke arasında sağlam köprü olacaktır. Ocak ayında İstanbul  ve Marmamara Üniversitesinde “Güney Kafkasya ve Karabağ” ortak temalı çalışmaları yaptık.  Karabağ Zaferi’nin ikinci yılı. Şuşa’nın zafer sonrası yaşadığı mutlulukları gördünüz. Sosyal bilimler alanında bu zafer anlatılacaktır.”
Üç gün sürecek olan “INCSOS VII Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi”nde Karabağ ve Şuşa’da da özel oturumlar yapılacak.

Yayın Tarihi: 02 Haziran 2022 Perşembe 13:00 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 11:13
YORUM EKLE

banner19

banner36