İnancın Zaferi: Bedir

Abdülhamid Cûde es-Sahhar’ın Gazaveti Bedr adlı eseri Adem Yerinde tarafından İnancın Zaferi: Bedir adıyla Türkçeye çevrildi.

İnancın Zaferi: Bedir

Abdülhamid Cûde es-Sahhar’ın, Gazaveti Bedr adlı eseri Adem Yerinde tarafından İnancın Zaferi: Bedir adıyla Türkçeye çevrildi. İnkılâb Yayınları tarafından okurla bulaşan kitabın arka kapak yazısından bir bölüm şöyle:

Sabah ışıklarıyla, Kureyş ordusu tepenin ardında belirdi. Rasûlullah (s.a.v) sağlam kalkanları, kalabalık sayıları ve güçlü silahlarıyla gelen Kureyş ordusunu görünce, şöyle dua etti:

– Allahım! İşte Kureyş ordusu! Kibirli, gururlu ve kendini beğenmiş tavırlarıyla geldi. Sana meydan okuyor, emrine karşı çıkıp Rasûlünü yalanlıyor. Senden vadettiğin yardımı niyaz ediyorum!

Allahım! Sen bana kitabı indirdin, bana sağlam durmayı (sebat) emrettin ve bana iki topluluktan birini vadettin. Şüphesiz sen vaadinden dönmezsin. Allahım yarın onları helâk eyle!

Kureyş ordusu yerini aldıktan sonra Umeyr b. Vehb el-Cümehi’yi Müslümanlar hakkında bilgi getirmesi için gönderdi. Ona:

– Muhammed’in arkadaşları kaç kişi? Öğren de gel, dediler.

Umeyr Müslümanların ordusundaki asker sayısını tesbit için gitti. Atıyla Hz. Peygamber’in karargâhının çevresinde bir tur attıktan sonra Kureyşlilerin yanına dönerek:

– Yaklaşık 300 adam var, dedi.

Kendileri ise 1000 kişiydi...


Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 10 Haziran 2013 Pazartesi 20:38 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2013, 20:38
banner25
YORUM EKLE

banner26