İnanç ve adalet Chicago'da!

Bu 'şehirli' ve 'uluslar arası' festival sadece bir gün sürecek!

İnanç ve adalet Chicago'da!

ABD’nin en büyük kentlerinden Chicago, dokusuna İslam işlenmiş dev bir festivale hazırlanıyor: “Takin’ It to the Streets: Urban International Festival”. Müslümanların 1997’den beri hazırladığı festival sadece bir gün sürecek ve 19 Haziran günü gerçekleşecek ama programı haftalarca sürecek bir festivalinki kadar dopdolu.Takin' It To The Streets

Caddelere ne götürülüyor?

Festival “Sokaklara Taşımak” diyor, “urban” (şehirli) ve “international” (uluslararası) vurgusu yapıyor; peki ne caddelere, sokaklara taşınıyor? Festivalin caddelere taşımak istediği ruh; etkin olmayan hissiyatı eyleme dökmeyi, sanat, kültür ve imandan güç alan, filizlenen bir sosyal bilinci, değişim özlemini hedefliyor.

Mos Def

Şehir vurgusu, çağdaş yaşamda neredeyse kendileri birer dev organizma haline dönüşmüş ve dünyanın rotasına yönelik karar verenlerden en fakirlere kadar pek çok sayıda insanı barındıran şehirleri ön plana çıkarırken, “uluslararası” vurgusu günümüz şehirlerinin kendi içlerindeki uluslararası karakterine ve genel olarak “şehir” kavramının dış “uluslararası” niteliğine gönderme yapıyor. Çağdaş şehirleri oluşturan dinî, etnik vb. açılardan farklı toplulukların bir araya geldiği, ayrılıklar arasına -sosyal değişim ve birlikte gelişim adına- köprü kuran bir festival karşımızdaki...

The Narciciyst

Kimler var?

Festival “uluslararası” vurgusunu salt sözde bırakmıyor, özde de devam ettiriyor; dünyanın farklı bölgelerinden, farklı kökenlerden 100 sanatçı festivalde dört farklı sahnede boy gösterecek. Bu isimlerin içinde en göze çarpansa Grammy Ödüllü ABD’li Müslüman rapçi ve aktör Mos Def. Uluslararası üne sahip Mos Def’in yanı sıra yine ABD’li hip hop sanatçısı Brother Ali de festivalde sahne alacak.

Dj Raichous

Yine uluslararası üne sahip, Filistin’e dair şarkılarıyla gönüllerde ayrı bir taht kurmuş Danimarkalı çok-etnik-gruplu Outlandish grubu, Arap hip hop kültürünün önemli isimlerinden sayılan Kanada’da yaşayan Iraklı The Narcicyst de festivalde. Festival salt hip hop sanatçıları içermiyor tabii: Mali’den Tuareg bir grup olan Tinariwen kendilerine has özgün tarzları ile sahne alırken, Özbekistan’dan Monajat Yultchieva ve Fas’tan Chabab al Andalous da festivalde yer alacak. Müzisyenlerin dışında tanınmış komedyen Azhar Usman, şair Ms. Latifah, ve graffiti sanatçısı Rahman Statik de festivalde boy gösterecek.

Tinariwen

Tüm etkinlikler dört farklı sahnede  

Bir gün sürecek festivale 100 sanatçı katılacağından dört farklı sahne yapılmış fakat bu, basit bir organizasyon düzenlemesinden öteye gidiyor: Her sahnenin farklı bir anlamı var. Unity Stage (Birlik Sahnesi) farklı etnik kökenlerden farklı müzisyenlerin bir araya geleceği bir sahne olarak festivalin “birlik, beraberlik” çağrısının tecessümüyken; Hip Hop Pavilion (Hip Hop Pavilyonu), hip hop kültürü MC’likten graffitiye kadar her şekilde barındıran ve sahneleyen bir sahne. World Music Stage (Dünya Müziği Sahnesi) dünyanın farklı yerlerinden geleneksel müzikleri sunarken, Streets Stage (Sokak Sahnesi) festivalin adına da ilham veren sokak/cadde bazlı oldukça aktif, dinamik, birçok farklı sanatçının ve katılımcının yer alacağı bir sahne.

Brother Ali

Kısa süreye çok iş sığdıracaklar

Festival dopdolu programıyla göz dolduruyor. Her şeyden önce programın ana vurgusu “inanç ve adalet”: İslam’da asla birbirinden ayrı düşünülmeyen bu ikiliyi hedef edinen festival tanınmış konuşmacılar, sanatçılar, tartışmalar ve konuşmalar ile aktif bir şekilde ele alıyor. Bu açıdan önem kazanan ve bir nevi festivali “tamamlayıcı” olması düşünülmüş bir aktivite de film gösterimleri. Salaam Film Festival (Selam Film Festivali), Takin’ It to the Streets festivali bünyesinde 13 Haziran ile 15 Haziran arasında gerçekleşerek festivalin içeriğine uygun filmler içerecek. Ailelerin katılımını düşünen organizatörler salt yetişkinlere değil çocuklara da programın formatına ve ana fikrine uygun etkinlikler hazırlamışlar. Bunun dışında festival sırasında bir basketbol turnuvası da yapılacak.

Chicago bazlı müslüman grup IMAN’ın organizatörlüğünde gerçekleşecek olan festivale 20000 kişinin katılımı bekleniyor. Festival ile ilgili daha fazla bilgi için http://streets2010.com/ adresi ziyaret edilebilir.

 

 

 

Kübra Özgüven haber verdi

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 11:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 10 yıl Önce

Hayırlı olsun, artık İslami festivalimiz de oldu. Tefakkuhsuzluğun bizi getirdiği son nokta bu olsa gerek.

banner19

banner13

banner26