İmam Birgivî Üzerine Uluslararası Sempozyum

19-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Balıkesir’de ''Balıkesirli Bir İslam Âlimi: İmam Birgivî'' adlı uluslararası sempozyum düzenlenecek.

İmam Birgivî Üzerine Uluslararası Sempozyum

Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 19-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Balıkesir’de “Balıkesirli Bir İslam Âlimi: İmam Birgivî” adlı uluslararası bir sempozyum düzenleyecek.

Bu sempozyumda XVI. Yüzyıl Osmanlı Dönemi İslam Âlimlerinden aslen Balıkesirli (Muhammed Çelebi el-Balıkesirî) olan, fakat son on yılını Ödemiş’in Birgi karyesinde müderris olarak geçirdiği ve orada defnedildiği için İmam Birgivî (Birgili Mehmed Efendi) diye tanınan Muhammed b. Pîr Ali b. İskender (ö. 981/1573)’in ailesi, eğitimi, yaptığı görevler, yazdığı kitap ve risalelerin uluslararası düzeyde yapılan araştırmalarla ele alınması, değerlendirilmesi ve sahip olduğu fikirlerin bilim dünyasıyla paylaşılması hedefleniyor. Sempozyumda ayrıca, Birgivî’nin doğup büyüdüğü Balıkesir, eğitim gördüğü İstanbul, memurluk yaptığı Edirne ve müderris olarak görev yaptığı ve defnedildiği Birgi’de geçirdiği yılları ile bid’at ve hurafelere karşı tutumu, devlet kademelerinde ve toplumda ortaya çıkan ahlaki bozulmalara karşı duruşu, Birgivî’nin yaşadığı dönem ve sonraki yüzyıllarda Osmanlı/İslam coğrafyasında ve günümüz Türkiye’sinde yaşayan Müslümanlar üzerinde bıraktığı izler ortaya konmaya çalışılacak.

Bildiri özeti son gönderme tarihinin 20 Haziran olduğu sempozyum ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için birgivisempozyumu.balikesir.edu.tr adresi ziyaret edilebilir.

Yayın Tarihi: 25 Nisan 2018 Çarşamba 09:42 Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2018, 09:51
YORUM EKLE

banner19

banner36