İlk Tohum şimdi düştü

5. sayısına ulaşan İlk Tohum dergisi, editörlüğüne Ümit Zeynep Kayabaş'ı getirince 'dergi' oldu.

İlk Tohum şimdi düştü

Dergi çıkarmak 

Ne zaman bu ifadeyi duysam içimde bir şeylerin kıpırdamasına engel olamam. 1996’dan bu yana “dergi çıkarmak” denen o büyülü iklimi bizzat kuşanarak üzerimdeki ağır matbaa kokusunun gitmesine, gönüllü müsade etmedim. Kendim dergi çıkarmadığım zamanlarda da arkadaşlara omuz vermeyi görev addettim. Bu kadar zamanda öğrendiğim şudur ki: Dergide ekip olarak birçok isim görünse de bir kişi vardır ki bütün yük onun omuzlarındadır. Bizler biliriz ki “o” var olduğu için dergi çıkmaktadır. 

İnternetle birlikte birçok yanımızı yitirsek de dergiyi, kâğıt kokusunu hissederek okumanın yerini hiçbir albenili internet dergisi alamamıştır. Dergiyi almak, sayfalarını karıştırmak, cümlelerin altını çizmek hâlâ tercihlerin en başında yer almakta.

Dergiye hanım eli değerse

Hanımların beğenilerinin, ince eleyip sık dokuduklarının farkına varan biri olarak dergi kadrosunda edebiyat dünyamızın içinden bir bayanın bulunmasının faydasına inananlardanım. İlk Tohum dergisi, İstanbul merkezli çıkan ve genelde üniversiteli gençlerin çabalarıyla çıkan bir dergiydi. Tarih-toplum merkezli bir dergi olan İlk Tohum, güzel şeyler yapmaya çalışsa da edebiyat dünyasına, kendisini 4 sayı hakkıyla tanıtamamıştı. 5. sayıyla birlikte dergi kadrosuna editör olarak dahil olan Ümit Zeynep Kayabaş’la birlikte dergide de büyük değişiklikler oldu.

Bu değişimlerin en önemlisi de dergide yazan isimler olarak dikkat çekmekte; çünkü dergileri ayakta tutan, sesini duyuran dergide yazan isimlerdir. Dergide yazmaya başlayan bazı isimler: Vural Kaya, Ali Ayçil, Mustafa Köneçoğlu, Celal Fedai, Hüseyin Kaya, Recep Şükrü Güngör, Mustafa Uçurum…

Ayrıca dergide ele alınan soruşturmalar da dergiye ayrı bir renk katıyor. Mayıs sayısında “Fetih ve Diriliş” soruşturmasına katılan isimler: Ali   Ayçil, Sadık Yalsızuçanlar  ve  Hüseyin Akın. Bu soruşturmaların her sayı devam edeceği haberini de bir dip not olarak vermek isterim.

Derginin içeriğindeki bu değişimlerin yanında haziran sayısından itibaren mizanpajda da değişiklikler olması bekleniyor. Haziran sayısında da günümüz edebiyatından birçok isim yer alırken dikkat çekici bir soruşturma konusu ile birçok değerli isim dergiye konuk olacak. 

Dergiler Gider Dostluklar Kalır

Dergiler çıkar, devam eder, kapanır; geriye sağlam dostluklar kalır. Dergilerin kurduğu dostluk bağı da kopmayacak kadar sağlamdır. Önemli olan da budur. Dergi çıkaran bir kişi, dost bildiklerinden dergi için ürün istediğinde binbir bahane öne sürülüyorsa aradaki bağın sağlamlığından şüphe etmek gerekir. Dostluktur bâki olan. Ben dergilerin arasında geçirdiğim bunca yılın ardından bunu şimdi daha iyi anlıyorum.

İlk Tohum dergisi, tutması dileğiyle dostların kalbine bırakılmıştır. Umarız ki kabul görür.

26507 

Mustafa Uçurum haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2011, 21:11
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13