İlk şiir ödülünü Peygamberimiz vermişti

TYB'nin düzenlediği “Edebiyat Mevsimi”nin ilk gün oturumuna başkanlık eden Dursun Gürlek, ilk şiir ödülünü Peygamber Efendimiz'in verdiğini söyledi.

İlk şiir ödülünü Peygamberimiz vermişti

Kültür Tarihçisi Dursun Gürlek, İslâm’da ilk şiir ödülünü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in, kendisine bir kaside sunan Ka'b Bin Züheyr'e verdiğini söyledi.

Üzerindeki hırkasını, yazdığı kasidenin ödülü olarak devrin ünlü şairi Kâ’b Bin Züheyr’e hediye ettiğini ve bunun ilk şiir ödülü olduğunu hatırlatan Dursun Gürlek, İslâm dünyasında buradan hareketle uluslararası bir şiir, edebiyat ödülü tesis edilmesi teklifinde bulundu.

Gürlek, oturuma başkanlık etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin birlikte hayata geçirdiği 'Edebiyat Mevsimi'nin ilk gün oturumuna başkanlık eden Yazar Dursun Gürlek, oturum sonunda değerlendirmelerde bulundu.

Kültür tarihçisi Dursun Gürlek, "İçimde ukdedir. Neden 1435 senedir Peygamber Efendimiz adına, İslâm âleminde bir kuruluş, bir kültür bakanlığı, bir Müslüman müessese, bir işadamları grubu çıkıp da, benzetmek istemem ama, bir Nobel ödülü gibi şiir ödülü, yahut kapsamlı düşünmek gerekirse edebiyat ödülü düzenlenmedi?" dedi.

İlk şiir ödülü Kab Bin Züheyr'e verildi

Konuşmasının devamında Dursun Gürlek, "Şimdi biri kalksa dese ki bana ‘Hocam, edebiyat mevsimi aslında ne zaman başladı?’ Ben, hemen şöyle cevap verirdim: Asr-ı Saadet’le başladı. İlk şiir ödülünü Peygamberimiz verdi. Kime? Kâ’b Bin Züheyr’e.

Hocalarımın da söylediği gibi, bizim ilk işimiz kültürdür. Ekonomi, siyaset ve diğerleri de elbette önemli konular. Fakat bu önemli addettiğimiz konular, kültürel zemine oturmadığı müddetçe önemini yitiriyor ve sıkıntı başlıyor. Yüzlerce sene geçmiş, edebiyatçılarımızı, tarihçilerimizi, şairlerimizi anıyoruz ve bize hâlâ yol gösteriyorlar. Bunun için, siyasetçilerimizin de ilim adamlarıyla, kültür adamlarıyla daha sıkı teşrik-i mesai kurması gerekiyor." dedi.

Peygamberimizin mübarek hırkaları İstanbul’da

İstanbul ile Mekke-Medine arasında çok büyük bir irtibat olduğuna değinen Dursun Gürlek, "Efendimiz'in Kâ’b Bin Züheyr'e verdiği o mübarek hırka nerede? İstanbul’umuzda Peygamber Efendimiz'in iki mübarek hırkası var. Birisi Topkapı Sarayı’ndaki Hırka-i Saadet Dairesi’nde, diğeri Hırka-i Şerif Camii’nde.

Sevgili Peygamber'imizin Ka'b Bin Züheyr'e verdiği mübarek hırka Topkapı Sarayında muhafaza ediliyor. Fatih'te bulunan Hırka-i Şerif Camii'nde bulunan ise Üveys'ül Karanî'ye gönderilen şerefli hırkadır. Kâ’b Bin Züheyr’in hırkası az önce de söylediğim gibi, İslâm’da verilmiş ilk şiir mükâfatıdır." dedi.

Kur'an-ı Kerim edebiyatın ufkudur

Kur’ân-ı Kerîm’in edebiyatın ufku ve nihaî derecesi olduğunu söyleyen kültür tarihçisi Dursun Gürlek, "Kur’ân gelmiştir, Arap şairleri sükût etmek zorunda kalmışlardır. ‘Hakk geldi batıl yok oldu’. O bakımdan İslâm dünyasının bu edebiyat ödülü meselesine dikkatlerini çekmeleri gerekir. Böylece ‘Edebiyat Mevsimi’ni de Asr-ı Saadet’ten, Kur’ân ikliminden başlatmak suretiyle kendimize geleceğimizi ümit ediyorum." dedi.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 22:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13