İlk nesiller İslâm'ı nasıl yaşadılar?

İslâm’ı Nasıl Yaşadılar? –İlk Nesillerin Örnek Hayatı adlı kitapta İlk Müslümanların İslam’ı nasıl yaşadıklarını okuyacaksınız.

İlk nesiller İslâm'ı nasıl yaşadılar?

İlk nesillerin İslâm’ı nasıl yaşadıkları başlıca şu özelliklerde kendini göstermektedir: İhlas ve doğruluk, Allah’tan sakınma ve kendini denetleme, şöhretten hoşlanmayış, kendini beğenmekten korkmak, dünyadan zühd, iktidar makamlarından zühd, dinde fıkhetme, Hakka bağlılık, fetvada hassasiyet, Kur’ân-ı Kerîm ile hemhâl olma, ibadette gayret, emri bil-maruf ve nehyi anil-münker, Allah yolunda cihad, belâlara sabır, dinde ve Müslümanlar arasındaki fitnelere karşı tavırları, yöneticilere karşı tavırları, anneye davranışları, arkadaşlarına karşı iyilik ve güzel dostlukları, İnsanların haklarını gözetmeleri, hatalara karşı tavırları, âlimlere karşı edepleri, konuşma adâbı, zamanı değerlendirmeleri, gülme ve şakalaşmada itidalleri.

İnkılâb Yayınlarından çıkan İslâm’ı Nasıl Yaşadılar? –İlk Nesillerin Örnek Hayatı adlı kitapta İlk Müslümanların İslam’ı nasıl yaşadıklarını okuyacaksınız. Kitabı Abdülaziz bin Nasır el-Culeyyil ve Bahauddin bin Fatih Akil yazmış. Ümit Dericioğlu da çevirmiş.

 

Burak Gültekin haber verdi

YORUM EKLE

banner36