İlim ve İrfan'ın 34. sayısı çıktı

İlim ve İrfan dergisinin Haziran sayısı 'Tasavvuf, tebliğin gönül dili' spotuyla çıktı.

İlim ve İrfan'ın 34. sayısı çıktı

İlim ve İrfan dergisi, Haziran 2015 tarihli 34. sayısında önemli bir tarihi hakikati yeniden dikkatlere sunuyor. Dergi, “Tasavvuf, tebliğin gönül dili” spotuyla Haziran sayısında, İslam’ın yayılmasında tasavvufun rolünü, etkisini dosya konusu olarak işliyor.

Prof. Dr. Kadir Özköse, “İslam’ın Yayılmasında Tasavvufun Rolü” başlıklı yazısıyla bilhassa dervişlerin Anadolu sahasında ve bu sahanın çevresinde kalplere İslam mührünü nasıl taşıdığını, vurduğunu örnekleriyle ortaya koyuyor.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ imzalı yazı ise, bu tebliğin gönül dilinin boyutlarını, arka planının deşifre ediyor. Tasavvufun dilinin gönül dili olduğunun ana eksende beyan edildiği yazı, bu dilin etkisini, inceliklerini gözler önüne seriyor.

Haziran, Ramazan’ın başladığı ay. Dergi, büyük bir sorumlulukla bu mübarek ayın mana cephesine dair pencereler açıyor. Her sayı orta sayfada sohbeti yayınlanan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, bu sayıda orucun kul ile Allah arasında bir sır olduğuna işaret ediyor.

Orucun manevi derinliğine ve bilhassa sufiler tarafından nasıl yaşandığına dair kıymetli bir yazı ise Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demirci imzasını taşıyor: “Oruç ruhu doyurur”

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz imzalı yazı ise, orucun nefsi ıslah etmesi ve kemale erdirmesi yönüne ışık tutuyor.

Derginin bu sayısı yazın sıcak günlerinde adeta bir manevi serinlik iklimi yaşatıyor. Doç. Dr. Mahmut Çınar, ilim ve irfan kavramlarının birlikteliğine Mevlana Halid Bağdadi Hazretlerinden örnek vererek açıklık getirirken bugün bu birlikteliğe ne kadar da muhtaç olduğumuzu vurguluyor.

Prof. Dr. Ali Akpınar, Hazret-i Süleyman örneğiyle mal sevgisinin ölçüsünü belirliyor; malın ve varlığın bir imtihan olduğu gerçeğini hatırlatıyor. “Dünya Kendisine Tapanları Öldürür” başlıklı yazısıyla Doç. Dr. Selahattin Yıldırım, malın ve sevgisinin nasıl öldürücü bir zehire dönüştüğünü Hazret-i İsa’nın bir kıssasıyla anlatıyor.

Bu sayıda Sami Bayrakçı Nakşibendi tarikatının büyük bir mürşidinin portresini dikkatlere sunuyor: Abdülhalik Gücdevani Hazretleri.

Rabia Brodbeck kalbe dokunan yazılarına devam ediyor; İslam’ın evrensel çağrısına gönüllerimizi açmalıyız diyor.

Kemal Özer, Ramazan’da Müslümanların derdini anlamaya da niyetlenelim, düşüncesini işliyor.

Ahmet Edip Başaran kıymetli yazılara imza atıyor; son dönemin klasiklerinden Gariplerin Kitabı’nın kalbinde açtığı yaraları okurla paylaşıyor. M. Nezihi Pesen ise bir Ramazan ziyafeti sunarken okura; Zahit Yakın da Hilyetü’l-Evliya adlı eseri tanıtıyor.

İlim ve İrfan dergisi, Ailemiz ekiyle birlikte tam bir manevi serinlik ve Ramazan bereketi taşıyor Haziran sayısında.

Dergi irtibat: 0212 694 98 98

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 16:50
YORUM EKLE

banner19