İlim ve İrfan'dan 'sohbet' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Kasım 2015 tarihli 39. sayısı çıktı.

İlim ve İrfan'dan 'sohbet' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Kasım sayısı (sayı: 39) “Sohbet: Sözün Secdesi” dosyasıyla çıktı. Sohbet kavramını merkeze alan dergi, Kasım sayısında, bilhassa tarikat kurumunun ve büyüklerinin bu meseledeki özen ve ısrarını gündeme taşıyor. Dosya kapsamında Prof. Süleyman Derin, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz ve Hamza Toprak’ın yazıları yer alıyor.

Prof. Dr. Süleyman Derin, sohbeti, Nakşibendilik merkezli olarak ele aldığı  yazısında, Nakşibendiliğin özünün sohbet olduğunu vurguluyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz ise, sohbetin diriltici bir nefes olduğunu vurguluyor. Hamza Toprak ise, ariflerin sohbetinin kalbe şifa olduğunu, kalp hastalıklarının tedavisinin ariflerin sohbetiyle mümkün olduğunu belirtiyor.

Bu sayıda Mona İslam, “Kalp Bizim Neyimiz Olur?” başlıklı yazısında, kalbin içindeki dört tabakadan ve buralarda meydana gelen tecellilerden söz ediyor.

Orta sayfalarda sohbetleri düzenli olarak yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda, tarikattan istifade edebilmenin şartlarını anlatıyor.

Doç. Dr. Mahmut Çınar, güncel olayları da merkeze alarak oluşturduğu yazısında İslam’ın en temel ilkesinin vahdet olduğunu hatırlatıyor.

Prof. Dr. Ali Akpınar bu sayıda da Kur’an’dan derslere devam ediyor. Prof. Dr. Akpınar, Zekeriya peygamberin duasının kabul olma sürecinden çıkardığı dersleri okurla paylaşıyor.

Saadettin Acar imzalı portre yazısında padişahların sultanı Aziz Mahmud Hüdayi anlatılıyor.

Abdullah Taha Orhan imzalı “Dürüstlük Salih Bir Ameldir” başlıklı yazı ise, hem dürüstlük hem de salih amel kavramını güncelliyor.

Bu sayıda Abdullah Siracüddin  El-Hüseyni’den “Ümmet-i Muhammed’in Faziletleri” başlıklı yazı Sedef Kuralkan’nın  tercümesiyle sunuluyor. 

Ahmet Edip Başaran, bu sayıda, Rasim Özdenören’in Denize Açılan Kapı adlı eserinden irfan dünyasına yol alıyor.

M. Nezihi Pesen Kırkambar sayfalarında dervişlerin hallerinden hatıralar sunuyor.

Kemal Özer, "tavukların da fıtratını bozdular" dediği yazısında tavukların nasıl tavuk olmaktan çıktığını anlatıyor.

Her ay GÜLBAHÇE ekiyle okura sunulan İlim ve İrfan dergisi kalplere ve zihinlere tazelik getiriyor.

İrtibat: 0212 694 98 98

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 10:18
banner12
YORUM EKLE

banner19