İlim ve İrfan'dan 'korku ve ümit' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Aralık sayısı (sayı: 52) “Kullukta denge: Korku ve ümit” dosyasıyla çıktı.

İlim ve İrfan'dan 'korku ve ümit' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Aralık sayısı (sayı: 52) “Kullukta denge: Korku ve ümit” dosyasıyla çıktı.

Dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, tasavvufi gelenek içinde bu iki kavramın nasıl anlaşıldığını anlatıyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz da yazısında, korku ve ümidin insanı dengeleyen iki husus olduğunu beyan ediyor. Prof. Dr. Ali Akpınar ise, ayet-i kerimelerle mü’minlerin özelliklerine işaret ediyor. Bu bağlamda, insanın Allah’ın rahmetinden ümitli ama azabına karşı da korku içinde bulunması gerektiğini dile getiriyor.

Orta sayfada düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi de her şeyin başının Allah korkusu olduğunu belirtiyor. İnsanın önünde iki yol bulunduğunu işaret eden Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, bu yolların insanı ya cehenneme sürükleyeceğini ya da cennete götüreceğini vurguluyor.    

Derginin bu sayısında, Prof. Dr. Selahattin Yıldırım, Peygamber Efendimizi anlatıyor. Özellikle, Peygamberimizin savaş yönüne değinen Prof. Yıldırım, Efendimizin savaşta da barışta da rahmet ve güzel olduğunu vurguluyor.

M. Nezihi Pesen’in hazırladığı Kırkambar sayfalarında Peygamberimiz ve tasavvuf büyükleri anlatılıyor.

Yrd. Doç. Dr. Abdulcebbar Kavak, ilim, irfan ve hikmet kaynağı Mevlana Halid Bağdadi’nin medrese eğitimini ve tasavvuftaki irfani yönünü el alıyor. İlmiye sınıfının seçkin bir mensubu olan Mevlana Halid, sufiye sınıfının da aksiyoner bir ferdiydi.

Prof. Dr. Süleyman Derin, yazısında şükür ve sabır kavramlarını ele alıyor, gündeme taşıyor. Özellikle tasavvufi hayatı merkeze alan yazıda, ariflerin bela ve fakirliği zenginlik ve afiyetten üstün gördüğü, böyle olmakla birlikte müridin kendini Allah’ın iradesine teslim etmesi gerektiği vurgulanıyor.

Saadetin Acar bu sayının portre yazısını kalem almış. Acar, asırlardır sönmeyen kandil Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin gönüllere ışık tutan portresini yazmış.

Doç. Dr. Ahmet Albayrak zamanın ruhunu idrak etmeyi anlatıyor. Vakit kavramı üzerinden zamanı ve insanın zaman algısını değerlendiren Doç. Albayrak, zaman tüm vakitlerin sultanıdır, diyor.

Ahmet Edip Başaran da Ali Ulvi Kurucu’nun Hatıralar adlı kitaplarından yola çıkarak yakın dönemin destansı hayatlarını okura sunuyor.

Zahit Yakın, Mevlana Celaleddin Rumi’nin Fihi Ma Fih adlı eserini tanıtıyor okura.

Kemal Özer, bu sayıda, kadim tıbbın ve sıhhatli hayatın başı baharatlar ve özellikle çörek otunun önemini anlatıyor.

Gülbahçe çocuk eki de İlim ve İrfan dergisiyle birlikte ücretsiz dağıtılıyor.

İrtibat:

0212 694 98 98  

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 10:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13