İlim ve İrfan'dan 'kibir' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Şubat 2016 tarihli 42. sayısı çıktı.

İlim ve İrfan'dan 'kibir' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Şubat 2016 tarihli 42. sayısı kibir dosyasıyla okurla buluştu. Dergi, büyük manevi hastalıklardan olan ve şeytanın mesleği olarak bilinen kibir konusunu gündeme taşıyor. Konuyu tasvavufi bakışla da yorumlayan dergi, çarenin tevazuda, tasavvufun reçetesinde olduğunu vurguluyor.

Dosya kapsamında Prof. Dr. Selahattin Yıldırım, Prof. Dr. Ali Akpınar ve İsmail Acarkan’ın yazıları yer alıyor. Prof. Dr. Selahattin Yıldırım, kibrin öldürücü bir hastalık olduğuna vurgu yapıyor. Prof. Dr. Ali Akpınar ise kibrin başı olan İblis’in şeytanlaşma sürecini, buna karşılık hata yapan ama tevbe ederek Allah’a sığınan Adem’in (as) kurtuluş sürecini işliyor. İsmail Acarkan da tevazu boyutu üzerinde durduğu yazısında insana yakışanın tevazu olduğunu vurguluyor.

Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi orta sayfadaki sohbetinde İslam’ın alçakgönüllü olmayı emrettiğini hatırlatıyor.

İlim ve İrfan dergisinin bu sayısındaki yazısında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, tasavvufun bir ilim olup olmadığını tartışıyor. Prof. Dr. Necdet Tosun ise tasavvufun mühim meselelerinden olan ve kaynaklarda hakkında çok da geniş malumat bulunmayan, ruhun mertebelerini oluşturan letaif konusunu gündeme taşıyor. Prof. Dr. Kadir Özköse bu sayıda, bir mütefekkir de olan sufi Hakim Tirmizi'yi tanıtıyor okura. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz imanın özünün muhabbet olduğunu vurguluyor yazısında.

Mona İslam, bu sayıda bilgi, mutluluk ve tevbe konusunu ele alıyor. Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel bu sayıda İlim ve İrfan dergisini değerlendiriyor. Kırkambar sayfalarında M. Nezihi Pesen, “kendimizi dünyaya fazla kaptırmayalım” diyor. Kemal Özer de bu sayıda sütün nasıl bozulduğunu anlatıyor.

Dergi her ay olduğu gibi bu ay da Gülbahçe eki veriyor.

İrtibat:

0212 694 98 98

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 10:28
YORUM EKLE

banner19