İlim ve İrfan'dan kardeşlik dosyası

İlim ve İrfan dergisinin 41. sayısı (Ocak- 2016) kardeşlik dosyasıyla çıktı.

İlim ve İrfan'dan kardeşlik dosyası

İlim ve İrfan dergisinin 41. sayısı (Ocak- 2016) kardeşlik dosyasıyla çıktı. Tasavvuf çevrelerinde ihvan kelimesiyle de ifade ediliyor kardeşlik. Önce refik ,sonra tarik şeklinde bir düstur haline gelen kardeşlik, hayatın, halin, kalplerin birlikte yol alabilmesidir. Bu yol ve yolculuk Hakk’a giden bir çizgi takip ederse sonu selamettir.

Dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Derin “kardeş kardeşini cennete götürür” diyor. Kardeşliğin sınırlarını ve ölçüsünü çizen Prof. Dr. Derin, kardeşliği tasavvuf kültürüyle birlikte değerlendirdiği yazısında sufilerin kardeşlik anlayışını şöyle belirtiyor: “Sufiler sadıklarla ve hikmet ehli insanlarla beraber olmaya ağırlık verirler, ahmakları hele de İslam düşmanlarına dost olmaya çalışanları kendilerine dost edinmezler.”

Prof. Dr. Selahattin Yıldırım da, Ensar ve Muhacir kardeşliğinden hareketle mü’minlerin kardeşlik ahlakının detaylarını ortaya koyuyor.

Dosya kapsamında Doç. Dr. Mahmut Çınar da, kardeşliğin yara alması halinde ümmet olarak acılarımızın daha da büyüyeceğini hatırlatıyor.

Orta sayfada sohbetleriyle yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda “fitne ve fesat karşısında yekvücut olmalıyız” diyor.

Derginin bu sayısında Nakşibendi-Haznevi yolunun ilim ve irfana verdiği önemi anlatan M. Salih Cezra imzalı yazı, genel anlamda İslam’ın ilme verdiği önemi değerlendirip özellikle Şeyh Ahmed Haznevi ile başlayan Nakşibendi-Haznevi yolunun mürşidlerinin bu konudaki hassasiyetlerine işaret ediyor.

Prof. Dr. Ali Akpınar Ashab-ı Uhdut kıssasından hareketle zalim ve mazlum kavramlarını değerlendiriyor.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz’ın bu sayıda âşık, alim ve sufi Şeyh Ahme-i Hani Hazretlerini anlatan yazısı yer alıyor.

Yrd. Doç. Dr. Ferzend İdiz de kalplerin gıdası zikri el alıyor.

Abdullah Taha Orhan imzalı yazı ise, en büyük sermayemizin paylaşmak olduğunu vurguluyor.

Ahmet Edip Başaran, Üsküdar’ın Üç Sırlısı adlı eseri değerlendiriyor ve geride kalan sırları ortaya çıkarıyor.

M. Nezihi Pesen, Kırkambar sayfalarında okura farklı manevi lezzetler sunmaya devam ediyor.

Kemal Özer ise, bozulan ekmik mi, insan mı diye soruyor ve yazıda insanın bozduğu ekmeğin geçirdiği safhaları anlatıyor.

Dergi Gülbahçe Çocuk ekiyle birlikte okurlarına ulaşıyor.

İrtibat:

0212 694 98 98

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 11:48
banner12
YORUM EKLE

banner19