İlim ve İrfan'dan hicret dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Eylül 2015 tarihli 37. sayısı çıktı.

İlim ve İrfan'dan hicret dosyası

İlim ve İrfan dergisi yayın hayatında üç yılı geride bırakıp dördüncü yılına girdi. Üç yıl boyunca istikrarlı ve tempolu bir yürüyüş sergileyen dergi, pek çok çevreden olumlu not aldı.

Ana eksenini tasavvuf hayatının oluşturduğu dergi, ilim ve irfan kavramlarını her sayısında yeniliyor ve güncelliyor. Dergi bu çizgisiyle bugüne ve yarına ilim ve irfanın geniş evrenini taşıyor. Sadece içeriği değil, tasarımı da beğenilen dergi, her sayısında okurlardan büyük ilgi görüyor.

Derginin bu başarısını ve çizgisini genel yayın yönetmeni Saadetin Acar şöyle değerlendiriyor: “Üç yıl boyunca onlarca dosya, yüzlerce yazı ve makaleyi okura sunduk. Gündemin tuzağına düşmeyen ama gündelik ihtiyaçları da ıskalamayan bir dergi hazırlamaya çalıştık. İçerik kadar görselliği de önemsedik, iyi metinleri albenisi olan bir tasarımla sunduk. Bunun için de yazıları tamamlayan en iyi görselleri seçmeye çalıştık. Bunu başardığımızı, hatasız bir iş yaptığımızı söylüyor değiliz. Yalnızca geride bıraktığımız 36 sayı boyunca bu hassasiyetle hareket ettiğimizi, 37. sayıda da aynı hassasiyeti koruduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yani aynı heyecanla, aynı aşk ve şevkle yürümeye devam ediyoruz. Hamd olsun Allah’a !”

İlim ve İrfan dergisi, dördüncü yılına büyük yeniliklerle girdi. Özellikle tasarımını içeriği kadar önemseyen dergi, kapağından iç sayfalarına kadar okura görsel bir şölen de sunuyor. Dördüncü yılın asıl büyük yeniliği ise Gülbahçe çocuk eki. Dergi bünyesinde daha önce yayınlanan Ailemiz eki artık ömrünü tamamladı. Şimdi ise çocukların ellerinden düşüremeyeceği Gülbahçe dergisi, İlim ve İrfan’la birlikte hediye ediliyor. İlk sayısı çıkan dergi, uzun yıllar genç okurların elinde ve dilinde olacak.

Dergi, Eylül sayısında hicret dosyasıyla çıkmış. Dosya kapsamında, Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Doç. Dr. Mahmut Çınar ve İsmail Acarkan imzaları yer alıyor. Prof. Dr. Uludağ, hicreti değerlendiği önemli yazısında, “İster muhacir ister mülteci ve göçmen olsun çaresiz kalmış, gadra uğramış ve zulme maruz kalmış insanlara inanç ve etnik köken farkı gözetmeden sahip çıkmak ve yardımcı olmak insani ve İslami bir vecibedir.” diyor. İsmail Acarkan ise yazısında, kötüden ve kötüklükten uzaklaşıp iyiye ve iyiliğe doğru yol almayı hicret olarak ifade ediyor. Doç. Dr. Mahmut Çınar, hicretin bir kardeşlik destanı olduğunu vurguladığı yazısında, aynı kardeşlik duygularının bugün de kalben ve fiilen yaşanmasının önemine işaret ediyor.

Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, ömrümüzü Allah yolunda harcamalıyız dediği sohbetinde, bunun en güzel şekilde tarikat ve tasavvuf adabıyla mümkün olacağını vurguluyor.

Dergide, Ahmet Edip Başaran Amak-ı Hayal adlı eseri hayal ve hakikat ekseninde değerlendiriyor, bu iki kavramın hayatın aynası olduğunu belirtiyor. Ahmet Murat, şehir yazısıyla okuru selamlıyor: Üsküdar İstanbul’un özetidir.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, kurbanın önemi anlatıyor ve nefsini kurban eden sonsuz hayatı kazanır diyor. Prof. Dr.Ali Akpınar, Hazret-i İbrahim ve Hazret-i İsmail kıssasının taşıdığı dersleri paylaşıyor okurla. Prof. Dr. Kadir Özköse ise tasavvuf tarihinin önemli şahsiyetlerinden Şakik Belhi’nin portresini sunuyor okura. Mona İslam, güncel tartışmalara işaret ediyor ve kurtuluş ehlinin ancak Resulullah’a tâbi olanlar olduğunu ifade ediyor. Kemal Özer, aileleri uyarıyor, ayrıntılarda gizlenmiş kötülüklere karşı çocukların korunmasını öneriyor. Şeyh Fethullah Verkanisi bu sayıda Adab-ı Fethullah adlı eseriyle anılıyor, yazıyı Zahit Yakın kaleme almış. Doç. Dr. Selahattin Yıldırım ise, bir hadisi ve bir hikayeyi merkeze aldığı yazısında en üstün amel hangisidir sorusuna cevap arıyor. Prof. Dr. Ahmet Ögke, tasavvufi kavramlar etrafında mürşid-i kâmilin gönlünün Hakk’ın sarayı olduğunu belirtiyor. M. Nezihi Pesen Kırkambar yazılarına devam ediyor.

Yusuf Genç yeryüzünden güzel haberleri derliyor okur için.

Gülbahçe çocuk dergisiyle birlikte İlim ve İrfan dergisinin Eylül sayısı okura yenilikler ve güzellikler sunuyor.

Dergi irtibat: 0212 694 98 98

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 16:50
banner12
YORUM EKLE

banner19