İlim ve İrfan'dan 'Haklar ve Sorumluluklar' Dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Temmuz 2018 tarihli 71. sayısı çıktı. Hassas bir denge oluşturan haklar ve sorumluluklar dini ve sosyal bakımdan derginin yeni sayısında işleniyor.

İlim ve İrfan'dan 'Haklar ve Sorumluluklar' Dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Temmuz 2018 tarihli 71. sayısı çıktı. Hassas bir denge oluşturan haklar ve sorumluluklar dini ve sosyal bakımdan derginin yeni sayısında işleniyor.

Dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Uludağ özellikle dini haklar, Allah’ın hakları konusunda geniş bir çerçeve çiziyor. Prof. Dr. Selahattin Yıldırım hadisler ışığında değerlendiriyor; hakları ve sorumluluklarımızı. Doç. Dr. İbrahim Baz da hakları ve sorumlulukları ayrılmaz bir bütün olarak ele alıyor.

Derginin orta sayfasında düzenli olarak sohbetleri yer alan Haznevi şeyhi Muhammed Muta’ Haznevi’nin bu sayıdaki sohbeti ahiret sermayesinin dünyadan götürüleceği hakkında.

Dr. İbrahim Tozlu iman ehlinin üç özelliğini hadis-i şerif ışığında açıklıyor. İman ehlinin üç özelliğini Peygamber Efendimiz şöyle sıralıyor; insaf ederek adaleti gözeten, muhtaçken infak eden ve herkese selamı yayan.

Cankat Kaplan okuru Türkistan coğrafyasına çıkarıyor ve burada Türkistan’ın mürşidi Ahmet Yesevi’nin hayatı ve menkıbeleri etrafında tamamlıyor bu yolculuğu.

Dr. Kübra Zümrüt Orhan vakit kavramını sufilerin yaklaşımıyla konu ediniyor ve kavramı tasavvufi çerçeveden değerlendiriyor.

Dr. Mahmud Esad Erkaya bu sayıda da peygamberlerin hayatını Kur’an-ı Kerim’deki anlatımla el almaya devam ediyor. Dr. Erkaya putların düşmanı, Allah’ın dostu İbrahim peygamberi anlatıyor okura.

İslim Gümüştekin hadis ilminin büyük âlimi İmam Tirmizi’nin hayatını ve hadis ilmindeki yerini işliyor.

Dr. Nurullah Koltaş Ebu Talip el-Mekki ile hasbihal ediyor.

İsmail Acarkan evlilikte mutluluğun sırrını Peygamber Efendimizin hayatından örneklerle açıklıyor.

Ömer Aslan tasavvuf sözlüğü sayfasında itisam, firar ve riyazet kavramlarını işliyor.

M. Nezihi Pesen Kırkambar sayfalarında sufilerden tadımlık bilgiler veriyor.

Kemal Özer bu sayıda da beyin ölümü ve organ naklinde bazı gerçeklerin altını çiziyor.

Gülbahçe eki de derginin her sayısıyla birlikte okura sunuluyor.

 

İrtibat:

0212 694 98 98

 

Yayın Tarihi: 03 Temmuz 2018 Salı 13:23 Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 13:23
banner25
YORUM EKLE

banner26