İlim ve İrfan'dan eğitim dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Ekim 2015 tarihli 38. sayısı çıktı.

İlim ve İrfan'dan eğitim dosyası

İlim ve İrfan dergisi, Ekim 2015 tarihli 38. sayısında eğitim dosyasıyla çıkmış okur karşısına. Dosyada, talim ve terbiyeden oluşan eğitimin, talim boyutunun terbiye boyutu doğru anlaşılarak, yaşanarak, aktarılarak anlam kazanacağına işaret ediliyor.

Mizaç farklılıkları her insanın kendine ait özelliği, güzelliğidir. Dergi, eğitimde bu alanla ilgili önemli bir yazıya yer veriyor.

Dosya kapsamında Doç. Dr. Ahmet Albayrak çocuğa dini nasıl öğretelim sorusuna cevap veriyor. Doç. Dr. Albayrak, bu hassas konuda geniş bir çerçevede dini ve manevi değerlerin yeni nesile aktarılması konusunda önemli bilgiler sunuyor.

Eğitimin püf noktası mizacı tanımak ve yönlendirmektir. İsmail Acarkan bu bakış açısıyla mizaç farklılıklarını ve mizaçların nasıl yönlendirilmesi gerektiğini kaleme almış.

Rukiye Karaköse ise, okul ve aile birliğine dikkat çekiyor.

Orta sayfada sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda, en büyük şeref ve itibarın Allah’a hakiki kul olmakla elde edileceğini vurguluyor.

Bu sayıda Prof. Dr. Süleyman Derin önemli bir yazıyla ilimler ve tasavvuf konusuna açıklık getiriyor. Tasavvuf kavramını ve hayatını önce Ehl-i Sünnet açısından değerlendiren Prof. Derin, sonra da temel İslami ilimlerle tasavvufun ayrılmazlığına vurgu yapıyor.

Kutbeddin Akyüz imzalı yazı ise son devrin büyük mutasavvıf ve alimlerinden, Nakşibendi-Haznevi yolunun mürşidi Şeyh Muhammed Haznevi’nin hayatını anlatıyor.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ ise bu sayıda edep kavramını ele alıyor ve edebin insanın süsü, şerefi ve haysiyeti olduğunu vurguluyor.

İlim ve İrfan’ın dikkat çeken köşelerinden biri de şehir rehberi yazıları. Bu sayıda Nurullah Koltaş, okurları unutulmaz bir Edirne turuna çıkarıyor.

Prof. Dr. Selahattin Yıldırım ise, Aşure günü vesilesiyle bugünde yaşanan önemli tarihi hadiseleri hatırlatıyor.

Doç. Dr. Mahmut Çınar imanımızın sosyal hayatımıza yansıması gerektiğini söylüyor. Sosyal hayatta ahlaklı olmanın temel ilkemiz olması gerektiği, mü’minin güven yurdu olduğu yazının ana eksenini oluşturuyor.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz ise, deneme tadında sonbarla ölüm arasındaki ilişkiyi hatırlatıyor ve sonbaharı tefekkür ölümü tefekkürdür diyor.

Teslimiyet kavramını Said Yavuz işliyor. Kırkambar sayfalarında M. Nezihi Pesen okura dervişler dünyasından tadımlık bilgiler sunuyor. Zahit Yakın imzalı yazı ise Sefine-i Evliya kitabını tanıtıyor.

Bu sayıda okuru yeni bir sayfa bekliyor. Tasavvuf Sözlüğü adlı sayfada üç kavramın tanımı yapılıyor: Tarikat, mürşid, mürit.

Gülbahçe çocuk dergisiyle okura ulaşan İlim ve İrfan Ekim sayısında da okurun gönlünü kazanmasını biliyor.

İrtibat

0212 694 98 98

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 10:30
banner12
YORUM EKLE

banner19