İlim ve İrfan ikinci yılında

İlim ve İrfan dergisi Eylül ayı dosya konusunu bizlere verilen en güzel emanetlerden olan çocukların terbiyesi oluşturuyor.

İlim ve İrfan ikinci yılında

Yayın hayatına geçen sene başlayan ve Eylülle birlikte ikinci yılına giren İlim ve İrfan dergisi bu kısa zamanda okurlarına nitelikli dergi sunmanın haklı gururunu yaşıyor. Dergi, ikinci yılına güzel sürprizle başlıyor, artık okurlarına her ay iki dergi sunuyor, daha önce dergi içinde yer alan aile sayfaları, yeni bir anlayış ve işleyişle Ailemiz eki olarak hediye ediliyor.

Dergide usta çizer Hasan Aycın tasavvuf kavramların çizgileriyle yeniden yorumlarken, derginin Sorgu-Sual köşesinde Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz soruları cevaplıyor.

İlim ve İrfan dergisinin Eylül ayı dosya konusunu bizlere verilen en güzel emanetlerden olan çocukların terbiyesi oluşturuyor.

Bu çerçevede, Selim Haşimoğlu, “Çocuk Terbiyesinde Neye Dikkat Edelim?”; İsmail Acarkan, “Onları Ne Kadar Tanıyoruz?” ve Cesur Küçük, “Çocuğun Eğitimi Nerede Başlar?” yazılarıyla dosyanın içeriğini oluşturuyor.

Selim Haşimoğlu yazısında özellikle okul ve oyun dengesini kurmanın çokça zorlaştığı bir dönemde anne ve babalara bu yolda adeta bir itidali tavsiye ediyor.

İsmail Acarkan ise, hepimiz için vazgeçilmez bir örnek olan Peygamber Efendimiz hareketle O’nun torunlarına olan sevgisini hatırlatıyor: Oğlu İbrahim süt emme çağında iken onu koklar, öper ve kucaklardı. “Dünyada iki reyhanım.” dediği Hasan ve Hüseyin’i sık sık yanına çağırıp sever ve bağrına basardı.”

Bugün çocukların en büyük sorunlarından birisi parçalanmış ailelerdir. Kişinin, kendince makul gördüğü sebeplerden dolayı dağıttığı ailesiyle birlikte çocuklar da dağılmaktadır. Cesur Küçük, yazısında buna işaret ediyor ve şöyle diyor: “Ders verdiğim sınıfların çoğunda gözlemlediğim bir durum var. Anne ve babası ayrı olan çocukların her zaman bir yanı eksik oluyor ve gözlerinde hep bir hüzün bulutu yer alıyor.”

Dergini orta sayfalarında İrfan Kaynağı köşesinde düzenli olarak yazıları, sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’a Haznevi ise “Çocuklar Bizlere Teslim Edilmiş Bir Emanettir” başlıklı yazısında, “Çocuklarımızı küçüklüklerinden itibaren terbiye etmeli, onları dini muhabbetle yetiştirmeli, onlara Muhammedî ahlakı öğretmeliyiz.” diyor.

Dergi, sadece dosya içeriyle değil adeta her biri ayrı bir dosya oluşturabilecek zengin yazılarıyla da ilgi çekiyor. Mehmet Çetin, Resulullah’la dost olmak için O’nun sevdikleriyle dost olmalıyız dediği yazısında, dostluğun bizim dünyamızdaki temel ilkelerini belirliyor. Doç. Dr. Selahattin Yıldırım ise, genelde peygamberler tarihinde özelde ise Resulullah Efendimizde cereyan eden hicret ve miraç ilişkisini yeni ve çok derin bir bakışla ortaya koyuyor.

Sami Bayrakçı ise bir tasavvuf büyüğünü yeniden bizlere hatırlatıyor, Cüneyd Bağdadi Hazretlerini günümüz okuruna ve insanına tanıtıyor.

Prof. Dr. Süleyman Derin de, İmam Rabbani Hazretlerinin hayatından örneklerle bu zulümler karşısında kanaat önderlerine sesleniyor ve: “Fikir sahibi aydınlar ve din bilginleri vazifelerini ifa etmezler ise Allah katında zorlu bir hesap vereceklerdir.” diyor.

Yine dergiye Ahmet Birler Kırkambar köşesiyle, Lütfi Sağlam, Kemal Özer ve Kâmil Yeşil yazılarıyla ayrı bir zenginlik katıyor.

İlim ve İrfan dergisine dolu dolu sayılarıyla nice yıllara diyoruz.

İrtibat telefonu: 0 212 694 98 98

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Eylül 2013 Çarşamba 00:14 Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 00:14
banner25
YORUM EKLE

banner26