İlim ve İrfan dergisinin yeni sayısı çıktı

İlim ve İrfan dergisinin Nisan sayısı (sayı: 80) “Ahiretin tarlası olarak dünya” dosya başlığıyla çıktı. Dünya nedir, ne değildir sorusuna cevap arayan dergi, özellikle sufilerin gözünden dünyayı değerlendiriyor.

İlim ve İrfan dergisinin yeni sayısı çıktı

Prof. Dr. Süleyman Uludağ, uzun ve önemli bir yazıyla dünyanın ne olduğu sorusuna cevap veriyor. Dini ve fıkhi kavramlar çerçevesinde irfani bir bakışla meseleyi ele alan Prof. Dr. Uludağ, dünya meselesine sınırları belli olan sağlam bir çerçeve çiziyor. Zahir dünya, batın dünya kavramlarına değinen Prof. Dr. Uludağ, aslolanın batın dünyanın mamurluğu olduğunu vurguluyor.

Prof. Dr. Süleyman Derin de yazısında dünyanın hakikatinden kaçılmasının mümkün olmadığını, dünyanın içinde olacağımızı ancak içimize dünyayı doldurmayacağımızı hatırlatıyor. Prof. Dr. Derin önemli bir uyarıda da bulunuyor: “Modern hayat tarzları insanımızı daima tüketime sevk etmektedir. Harcamayı hayat tarzı olarak kabul edenler ise artık ahireti tamamen unutmakta, tek gaye bu dünyayı bina etmek olmaktadır.”

Orta sayfada İrfan Kaynağı sayfalarında Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi, Allah Tealayı hakkıyla tanıyıp sevmenin yoluna işaret ediyor, özellikle Nakşibendi-Haznevilerin bu yoldaki gayret ve samimiyetini vurguluyor.

Mübarek günler ve geceler

Üç ayları idrak ediyoruz. Yoğun bir ibadet mevsimindeyiz. Bir yandan bu güzelliklerle hemhal olurken diğer yandan “İslam’da kandiller yok.” diyenlerin münasebetsizliklerine maruz kalıyoruz.

Doç. Dr. İbrahim Baz bu sayıda, bir huzur iklimi olan üç ayları ve kandilleri bütün güzellikleriyle gözler önüne seriyor.

Prof. Dr. Ali Akpınar da oruç ibadetiyle takvaya ermenin önemine işaret ediyor, kalpleri Ramazan’a hazırlıyor.

Prof. Dr. Selahattin Yıldırım ölçülü ve dengeli bir hayatın ancak istikametle sağlanacağını vurguluyor.

Dr. İbrahim Tozlu amel ve ibadetlerin gösterişin tehlikesine dikkat çekiyor, kalıplarımızı değil kalplerimizi sağlıklı tutalım, diyor.

Dr. Kübra Zümrüt Orhan salih kavramı çerçevesinde salih amel ve salih kul hakkında bilgiler veriyor.

Dr. Mahmud Esad Erkaya bu sayıda Hazret-i Şuayb peygamberi ve onu dinlemeyip helak olan Medyen ve Eyke kavimlerini anlatıyor.

Mona İslam, güzel nedir ve neye güzel denir, sorularına cevap arıyor; güzelliğin peşine düşüyor.

Ömer Aslan tasavvuf sözlüğünü kaleme alıyor.

Kırkambar sayfalarında M. Nezihi Pesen velilerden sözler, hatıralar paylaşıyor.

Kemal Özer de ağacı olmayanın medeniyeti olmaz diyor, ağaçsız bir dünyanın nasıl olacağını sorguluyor.

Gülbahçe ekiyle birlikte evlere misafir olan İlim ve İrfan kalpleri ısındırmaya devam ediyor.

Yayın Tarihi: 02 Nisan 2019 Salı 14:00
banner25
YORUM EKLE

banner26