İlim ve İrfan dergisinin Ocak sayısı raflarda

İlim ve İrfan dergisinin Ocak 2019 sayısı (sayı: 77) “Büyük Günahlar” dosyasıyla çıktı.

İlim ve İrfan dergisinin Ocak sayısı raflarda

Ayet-i kerimelerde ve hadis-i şeriflerde büyük günahlara işaret edilmekte, onlar sayılmaktadır. Samimi bir tevbe ve istiğfarla temizlenebilecek olan büyük günahlardan kaçınmak icap etmektedir.

Kalp, İslam ve sosyal hayatımız için son derece hassas bir konu olan büyük günahları İlim ve İrfan dergisi birbirinden kıymetli yazılarla dosya olarak işliyor.

Dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, büyük ve küçük günahları kırmızı ve sarı çizgiler şeklinde ele alıyor. Kebair ve seğair kavramlarını da hatırlatan Prof. Dr. Uludağ, Allah’ın çizgilerini, sınırlarını aşmamamız hususunda ikazlarda bulunuyor.

Prof. Dr. Selahattin Yıldırım da büyük günahlardan adam öldürmek, faiz, yalan ve sihir konusunu işliyor. Prof. Dr. Yıldırım bu günahların kime karşı işlendiğinin daha önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Doç. Dr. İbrahim Baz ise büyük günahlardan şirk, anne ve babaya isyan, iffete dil uzatmak ve yetim malı yemek başlıklarını anlatıyor. Günahın, Allah’ın emir ve iradesini reddetmek olduğunu beyan eden Doç. Dr. Baz, günahın kalbimizi kararttığını ve İlahi bereketin ortadan kalkmasına sebep olduğunu belirtiyor.

Orta sayfalarda her ay sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Haznevi bu sayıda günah kirinden ancak samimi bir tevbeyle temizlenebileceğimizi beyan ediyor.

Hayatımızı muhasebe edelim

İsmail Acarkan, zaman hayatın aynasıdır, diyor; zamanın ve hayatının muhasebesinin düzenli olarak yapılmasının önemine işaret ediyor.

Dr. Mahmud Esad Erkaya Kur’an-ı Kerim’de kıssaları zikredilen peygamberleri yazmaya devam ediyor. Bu sayıda, kıssaların en güzeli, Hazret-i Yakup’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması anlatılıyor.

İslim Gümüştekin İslam büyüklerinin, ulemanın portrelerini yazıyor. İlim yolunda bereketli bir ömür yaşayan İmam Nevevi’nin hayatı ele alınıyor bu sayıda.

Dr. İbrahim Tozlu dosdoğru olmaya, istikamet sahibi olmaya hadis-i şerifler ışığında işaret ediyor.

Dr. Kübra Zümrüt Orhan arif kimdir, marifet nedir sorularının cevabını veriyor.

Dr. Nurullah Koltaş hasbihaline İbn Ataullah İskenderi Hazretleriyle devam ediyor.

Ahmet Edip Başaran, Sezai Karakoç’un Kıyamet Aşısı adlı kitabını ele alıyor.

Kemal Özer, çağın vebası olan otizmi işliyor.

Kırkambar sayfalarında M. Nezihi Pesen tadımlık bilgiler vermeye devam ediyor.

Güllbahçe ekiyle birlikte her ay okuruna ulaşan İlim ve İrfan dergisi gönüllere sıcaklık veriyor.

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2018 Pazartesi 19:00 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 16:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26