İlim ve İrfan dergisinin Ağustos sayısı raflarda

İlim ve İrfan dergisi Ağustos sayısı, (sayı: 84) kurban dosyasıyla çıktı.

İlim ve İrfan dergisinin Ağustos sayısı raflarda

Anlamında, yaklaşmak, yakınlaşmak olan kurban, Allah’a yakınlığı ifade ediyor.

Dergi, kurbanı hem vacip anlamıyla hem de tasavvufi anlamda ele alıyor. Kurban keserken nefsimizi de boğazlayabilecek miyiz, diye soruyor.

Dergide dosya kapsamında Prof. Dr. Selahattin Yıldırım kurban ile kavramları açıkladıktan sonra fıkıh yoluyla da kurbanın meşruiyeti ve hikmeti hakkında bilgiler veriyor. Ayrıca Prof. Dr. Yıldırım, bayram günü yapılacak işleri de ifade ettikten sonra kurbanın sosyal dayanışma yönünü de vurguluyor.

Dr. Mahmud Esad Erkaya Hazret-i İbrahim’in sünneti olarak ele alıyor kurbanı ve özellikle Peygamber Efendimizin kurban hassasiyetine dikkat çekiyor. Zilhicce’nin ilk on günü yapılacak sevapları da belirten Dr. Erkaya bayram günlerinin nasıl yaşanması gerektiğinin altını çiziyor.

Hamza Toprak imzalı yazı ise Hak yoluna kurban olanların neşelerini hatırlatıyor.

Bu sayıda Dr. Kübra Zümrüt Orhan sevgilinin evine yapılan hac yolculuğunun sırlarını anlatıyor. Kurban ve hac böylece dergide yazılarla bütünleşiyor.     

Bu sayıda orta sayfada Şeyh Muhammed Haznevi Nakşibendi-Haznevi yolunun önemini ve inceliklerini belirttikten sonra tarikatın adabına uyanların ahirette kazançlı çıkacağını ifade ediyor.

Mert, adam mürüvvet sahibidir

Dr. İbrahim Tozlu bu sayıda acele etmenin şeytandan, ağırbaşlılığın ise Allah’tan olduğu hadis-i şerifinden yola çıkarak bu kavramları anlatıyor.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ mürüvvet kavramından hareketle bu kavramın arkaplanını ve tasavvuf tarihindeki önemini ortaya koyuyor.

Ömer Aslan bu sayıda; sekine, muhabbet ve gayret kelimelerinin anlamlarını kaleme almış.

Prof. Dr. Kadir Özköse İmam-ı Rabbani Hazretlerinin bid’atlarla mücadelesini gündeme taşıyor.

Sami Bayrakçı adını sıfatından alan büyük alim Haris Muhasibi Hazretlerinin portresini sunuyor okura.

Mona İslam, düşünmek kavramından hareketle bunun önemini vurguluyor. İslam; düşünmek, bilmek ve anlamaktır, diyor.

M. Nezihi Pesen de göçmenlerin, seyyahların, sufilerin ve gazilerin ortak yönlerine, hakikate adanmış hayatlarına işaret ediyor.

Ahmet Edip Başaran ise tarihin kutup yıldızı ünlü alim İbn Haldun’un Mukaddime adlı eserinden yola çıkarak arayışına devam ediyor.

İlim ve İrfan dergisi çocukları da ihmal etmiyor; Gülbahçe ekiyle bu sayıya da evlere ve gönüllere bir maneviyat serinliği taşımaya devam ediyor.

Yayın Tarihi: 31 Temmuz 2019 Çarşamba 16:00
banner25
YORUM EKLE

banner26