İlim ve İrfan Dergisinin 72. Sayısı Raflarda

İlim ve İrfan dergisinin Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu.

İlim ve İrfan Dergisinin 72. Sayısı Raflarda

İlim ve İrfan dergisi Ağustos sayısında ticaret ve alış-veriş adabını dosya olarak işlemiş. Tasavvufi ve irfani bakışı burada da merkeze alan dergi, ticarette Müslümanın sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğini gündeme taşıyor.

Dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Derin sufilerin kazanma ve harcama alışkanlığını etraflı bir şekilde ele alıyor. Ahilik meselesine de değinen Prof. Dr. Derin, sufilerin zühd anlayışının tamamen dünyadan yüz çevirmek şeklinde anlaşılmasının yanlış olduğunu; bunun yerine helalinden kazanmak hak yoluna harcamak ilkesinin sufilerin temel görüşü olduğunu beyan ediyor. Sufilerin nasıl kazandığı ve nereye harcadığı bu yazının çerçevesini oluşturuyor.

Prof. Dr. Selahattin Yıldırım hadisler ışığında ticaret ahlakını ele alıyor. Yıldırım, günümüzde ticaret hayatında yapılan bazı yanlışlara da işaret ederek bunların hiç uygun olmadığını vurguluyor: “Gerek ticarette gerekse diğer alanlarda olsun günümüz insanının düştüğü büyük yanlışlardan biri de imkanı olduğu halde borcu ödememektir.”

Prof. Dr. Ali Akpınar da yazısında Kur’an-ı Kerim’de ticaret ve alış-verişle ilgili zikredilen ayet-i kerimeleri merkeze alarak önceki kavimlerin hatalarına düşmememiz gerektiğini belirtiyor. Prof. Dr. Akpınar, helalde bereket, haramda pişmanlık vardır, diyor.

Hamza Toprak ise yazısında ticaretin ve alış-verişin temel kanunlarına işaret ediyor. Toprak, ticarette kazanmanın ve harcamanın inceliklerini de vurguluyor.

Dr. İbrahim Tozlu Peygamber Efendimizin sade hayat tarzını anlattığı yazısında Efendimizin hayatının bizler için de rehber olduğuna işaret ediyor.

Doç. Dr. İbrahim Baz haccı ele aldığı yazısında bu yolculuğa takva azığıyla çıkılıp irfani derinlikle dönülmesinin inceliklerini gösteriyor.

Dr. Mahmud Esad Erkaya bir evlat, bir kurban ve bir peygamber olarak Hazret-i İsmail’i anlatıyor.

Prof. Dr. Kadir Özköse bu sayıda Şeyh Yusuf Hemedani’nin tasavvuf anlayışını bütün yönleriyle ortaya koyuyor. Onun yolundaki ve yöntemindeki irfan tecrübesini bugüne taşıyor.

Mona İslam felsefi ve tasavvufi işaretlerle ördüğü yazısında Hazret-i İbrahim’den yola çıkarak dostluğun anlamına işaret ediyor.

Dr. Kübra Zümrüt Orhan tasavvufi kavramları incelmeye devam ediyor. Bu sayıda gaybet ve huzur kavramları ele alınmış.

Said Yavuz, namaz bir can simididir, ona sarılalım, diyor.

Ahmet Edip Başaran, Cahit Zarifoğlu’nun Yaşamak adlı günlüğünü merkeze alarak irfani derinliğe vurgu yapıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 14:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26