İlim ve İrfan dergisinin 66. sayısı çıktı

İlim ve İrfan dergisinin Şubat 2018 tarihli sayısı (sayı: 66), 'İlim nedir, âlim kimdir?' dosyasıyla çıktı.

İlim ve İrfan dergisinin 66. sayısı çıktı

İlim ve İrfan dergisinin Şubat 2018 tarihli sayısı (sayı: 66), “İlim nedir, âlim kimdir?” dosyasıyla çıktı. Dergide dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Prof. Dr. Süleyman Derin ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz’ın yazıları yer alıyor.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ İslam’ın ilim ve âlime bakışını ve bu iki kavramın İslam’daki yerini anlatıyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz da her bilgi ilim midir, her bilen âlim midir, sorusu etrafında ilim ve âlim kavramlarını yeniden sorguluyor.

Orta sayfada düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda tarikat yolunun kardeşlik yolu olduğunu beyan ediyor.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tozlu, Rabbimizin Allah, dinimizin İslam ve resulümüzün Hazret-i Muhammed olduğu inancını, hadis-i şeriften yola çıkarak hatırlatıyor. Yrd. Doç. Dr. Mahmud Esad Erkaya, Hazret-i Adem’in yaratılışından ve hayatından yola çıkarak, Hazret-i Adem kıssasındaki tasavvufi inceliklere işaret ediyor. Saadettin Acar, mü’minlerin annesi Hazret-i Aişe’nin (r. anha) portresini sunuyor okurlara. Said Yavuz, “Allah’a Kaçan Kurtulur” başlıklı yazısında dünya hayatından Allah’a sığınmanın inceliklerini gündeme getiriyor. İsmail Acarkan, yalanın insanda açtığı yaralara işaret ederek hakikatin ancak özle insana bağlanabileceğini, hakikatin yalan üzere kurulamayacağını vurguluyor.

Yrd. Doç. Dr. Nurullah Koltaş, tasavvuf büyükleriyle hasbihal etmeye devam ediyor. Yrd. Doç. Dr. Koltaş bu sayıda Kelabazi (ks) ile ilim ve irfan merkezli bir hasbihal gerçekleştiriyor. Mona İslam, sembollerin anlamını sorguladığı yazısında sembollerin işaret ettiği manaları vurguluyor. Dr. Kübra Zümrüt Orhan kelimat-ı kudsiye yazılarına devam ediyor; bu sayıda yad daşt kavramını ele alıyor. Yad daşt, Hak’tan bir an bile gafil olmamaktır. Ahmet Edip Başaran, Arayışlar adlı köşesinde Sadi-i Şirazi’nin ölümsüz eseri Gülistan’ın bahçelerinde gezdiriyor okuru. Kırkambar sayfalarında M. Nezihi Pesen tasavvuf tarihinden tadımlık bilgiler vermeye devam ediyor.

Gülbahçe çocuk eki de dergiyle birlikte okura sunuluyor.

 

İrtibat:

0212 694 98 98

 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 12:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zekeriya
zekeriya - 3 yıl Önce

Çok güzel çalışmalarınız var rabbim yar ve yardımcınız olsun. Çalışmalarınız insanları hep içine çekiyor, ayrı bir havayı teneffüs ettiriyor...

banner19

banner13

banner26