İlim ve İrfan dergisinin 58. sayısı çıktı

İlim ve İrfan dergisinin Haziran 2017 tarihli 58. sayısı çıktı.

İlim ve İrfan dergisinin 58. sayısı çıktı

İlim ve İrfan dergisinin Haziran 2017 tarihli 58. sayısı çıktı. Dergi, bu sayısında hayat için bir ölçü olarak tasavvuf kavramını konu edinmiş. Dosya kapsamında Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, Prof. Dr. Kadir Özköse ve Yrd. Doç. Dr. Abdulcebbar Kavak’ın yazıları yer alıyor.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz tasavvufu bir ahlak okulu olarak niteliyor. İnsandaki ahlaki huyların olumlu anlamda gelişmesi ve bir karaktere dönüşmesinde tasavvufun önemi vurgulanıyor. Prof. Dr. Kadir Özköse ise yazısında insanın inceliklerinin aslında tasavvufun önceliği olduğunu beyan ediyor. Yrd. Doç. Dr. Abdulcebbar Kavak ise yazısında tasavvuf geleneğinin medreseye yani ilme olan katkısını ele alıyor.

Orta sayfada düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda ahiret hayatına yapmamız gereken hazırlıkları anlatıyor.

Kutbeddin Akyüz, Allah dostları olan velileri ve veli kavramını ele alıyor. Prof. Dr. Ali Akpınar kutlu bir ibadet olan orucu ve kutlu bir ay olan Ramazan’ı anlatıyor. İslim Gümüştekin bu sayıda şehitlerin sertacı Hazret-i Hüseyin Efendimizi kaleme almış. Prof. Dr. Selahattin Yıldırım haset kavramını konu ediniyor. İsmail Acarkan bu ayda günahın karanlığını ve sevabın aydınlığı bu iki kavramı merkeze alarak işliyor.

Meryem İnci Nur Babadağ Şazeliye’nin büyük mürşidi Ebü’l-Abbas Mürsi Hazretlerinin portresini sunuyor. Kübra Zümrüt Orhan kelimat-ı kudsiye yazılarına devam ediyor. Ahmet Edip Başaran, Ataullah İskenderi Hazretlerinin Hikem-i Ataiye adlı eseri çerçevesinde hikmetlerin ve bu eserin önemine işaret ediyor. M. Nezihi Pesen ise Kırkambar sayfalarında okura tadımlık bilgiler veriyor.

İlim ve İrfan dergisi, her ay Gülbahçe ekiyle birlikte okura sunuluyor.

 

İrtibat:

0212 694 98 98

 

Yayın Tarihi: 01 Haziran 2017 Perşembe 16:57 Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 16:57
banner25
YORUM EKLE

banner26