İlim ve İrfan dergisinden 'Vera' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Mayıs 2016 tarihli 45. sayısı çıktı.

İlim ve İrfan dergisinden 'Vera' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Mayıs sayısı (Sayı: 45) vera kavramını anlatan dosyayla çıktı. Dergide, dosya kapsamında iki önemli yazı yer alıyor. Prof. Dr. Süleyman Uludağ ve Hamza Toprak imzalı yazılar, geniş bir açıdan ve zengin örneklerle vera kavramını değerlendiriyor.

İnce ve keskin bir çizgi olan helal-haram meselesini kapsamlı bir yazıyla ele alan Prof. Dr. Süleyman Uludağ, vera kavramının tasavvuf geleneğindeki bütün yansımalarını ana hatlarıyla anlatıyor. Hamza Toprak ise, bütün azalarımızda Allah korkusunun bulunması gerektiğini vurguluyor. Zengin örneklerle süslenen yazı, titizliğin hayatımıza neler kazandıracağının müjdesini de veriyor.

Orta sayfadaki sohbette ise Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi dünya sevgisinin bizi Allah’tan uzaklaştıracağını beyan ediyor.

Prof. Dr. Selahattin Yıldırım yazısında haramın öldürücü bir zehir olduğunu vurguluyor. Abdullah Taha Orhan akıl ve kalp kavramlarını ele aldığı yazısında, bu iki unsurun birlikte hareketinin sağlık açısından ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor. Prof. Dr. Ali Akpınar bu sayıda insanın kendinden ibaret olmadığını vurguluyor. Derginin portre yazısını Prof. Dr. Kadir Özköse kaleme almış. Bu sayıda ilim ve irfanda öncü bir şahsiyet, Abdullah bin Mübarek tanıtılıyor.    

Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe imzalı yazı, Nakşibendi-Haznevi mürşidlerinin ilim, irfan ve irşaddaki öncülüğünü, hizmetlerini, dikkatlere sunuyor: Haznevi mürşidleri halkın hidayetine kayıt alan, ümmetin bireylerini Allah ve Resulü'ne bağlanmaya çalışan arif şahsiyetlerdir. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz göklerden gönüllere lütuf ve rahmet olarak tecelli eden Kandil gecelerini ve bu mübarek gecelerin ihyasının önemini anlatıyor.  İsmail Acarkan bu sayıda, tevbe, sabır ve gayret kavramlarının Hak yolunda ne derece ehemmiyet arz ettiğini anlatıyor.

M. Nezihi Pesen Kırkambar sayfalarında tasavvuf hayatından tadımlık alıntılar sunarken, Zahit Yakın edep ve ahlak rehberi olan Şeyh Sadi-i Şirazi’nin Gülistan adlı eserini tanıtıyor okurlara. Kemal Özer ise, kozmetikleri ele aldığı yazısında, insanın zaten güzel yaratıldığını, kozmetikle güzelleşmeyeceğini vurguluyor.

İlim ve İrfan dergisi, Gülbahçe çocuk ekiyle Mayıs’ın bütün güzelliğini sunuyor okurlara.

İrtibat: 0212 694 98 98

 

Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2016 Pazartesi 13:22 Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 13:22
banner25
YORUM EKLE

banner26