İlim ve İrfan dergisinden 'rüya' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Mayıs 2017 tarihli 57. sayısı rüya dosyasıyla çıktı.

İlim ve İrfan dergisinden 'rüya' dosyası

İlim ve İrfan dergisinin Mayıs 2017 tarihli 57. sayısı rüya dosyasıyla çıktı. Dergide dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Prof. Dr. Ali Akpınar ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz’ın yazıları yer alıyor.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ, rüya kavramını mutasavvıfların gözünden değerlendiriyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, rüyada temel ölçünün ne olması gerektiğini anlatıyor. Prof. Dr. Ali Akpınar ise yazısında Kur’an-ı Kerim’de rüyaları anlatılan peygamberler üzerinden bir değerlendirmede bulunuyor.

Derginin orta sayfalarında düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda, İlahi gazaba dikkat çekiyor.

Derginin bu sayısında Said Yavuz tevbe kavramı etrafında insanın yüzünü Hakk’a dönmesini, samimi tevbesini anlatıyor. Prof. Dr. Kadir Özköse Afrika’da faaliyet gösteren Ticaniye tarikatını ve bu tarikatın kurucusu büyük sufi Ahmed Ticani’nin portresini kaleme almış. Prof. Dr. Selahattin Yıldırım ise mürüvvet kavramı etrafında bu kavramın kalbe dair izlerini anlatıyor. İslim Gümüştekin, bu sayıda cennet ehlinin efendisi, Resulullah Efendimizin torunu Hazret-i Hasan’ı anlatıyor. Yrd. Doç. Dr. Abdulcebbar Kavak, Ramazan-ı şerife kalben yapılması gereken hazırlığı anlatıyor.

Kübra Zümrüt Orhan, Nakşibendiye tarikatının on bir ilkesi olan kelimat-ı kudsiye hakkında bilgi verdikten sonra, ilk ilke huş der-dem kavramını anlatıyor. Mona İslam ise insanın iradesi ve hayatı hakkındaki bağa dikkat çekiyor. Ahmet Edip Başaran bu sayıda arayışa devam ediyor, Fatma Atıcı’nın “Ten Cehennemdir” romanı etrafında tenden cana geçişin anlamını vurguluyor. Mustafa Nezihi Pesen Kırkambar sayfalarında okurlara tadımlık bilgiler sunmaya devam ediyor. Kemal Özer ise sağlıklı et meselesi üzerinden modern zamanlarda insanoğlunun hayvanlara ettiği zulümlere dikkat çekiyor.

Gülbahçe çocuk eki de İlim ve İrfan dergisi Mayıs sayısıyla birlikte okura sunuluyor.

 

İrtibat:

0212 694 98 98

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 15:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26