İlim ve İrfan dergisinden oruç dosyası

İlim ve İrfan dergisi, Haziran sayısında (sayı: 46) oruç özel dosyasıyla çıktı.

İlim ve İrfan dergisinden oruç dosyası

İlim ve İrfan dergisi, Haziran sayısında (sayı: 46) oruç özel dosyasıyla çıktı. Oruç dosyasına Prof. Dr. Selahattin Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe, ve İsmail Acarkan yazılarıyla katkıda bulunuyor. M. Nezihi Pesen’in hazırladığı Kırkambar sayfaları da tadımlık bir Ramazan seçkisi sunuyor.

Prof. Dr. Selahattin Yıldırım, yazısında Peygamber Efendimizin yaşadığı Ramazan’ı anlatıyor okura. Ramazan’a hazırlanması, iftar tarzı, duası, itikaf gibi bölümler sade ve etkileyici bir anlatımla sunuluyor. 

Orucun ruhunu ve ruhun orucunu Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz kaleme almış. Orucun manevi boyutunu, iç âleme katkısını anlatan Yrd. Doç. Dr. Baz, bedenin değil ruhun orucunu hatırlatıyor.

Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe ise, duygulu bir yazı kaleme almış. Ramazan’a hoş geldin diyen Yrd. Doç. Dr. Gökçe, Ramazan’la tanışanın melekleşeceğini vurguluyor.     

İsmail Acarkan ise, orucumuzu bozmayalım uyarısında bulunuyor.

Derginin orta sayfasında her ay sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda bir ömür Ramazan ikliminde yaşamamız gerektiğini anlatıyor.

İlim ve İrfan dergisinin bu sayında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Allah’a ve O’nun (cc) yarattığı bütün manevi değerlere karşı edebimizin nasıl olması gerektiğini kapsamlı bir şekilde anlatıyor.

Prof. Dr. Süleyman Derin ise tasavvuf ve fıkıh meselesini merkeze aldığı yazısında tasavvufun fıkıhsız, fıkhın da tasavvufsuz olamayacağını vurguluyor.

Prof. Dr. Ali Akpınar, Hazret-i Süleyman ve Belkıs’ın Kur’an’da geçen kıssasını el aldığı yazısında, hediyenin, hediyeleşmenin önemini anlatıyor.

Mona İslam niyet, amel, sevgi, saygı gibi kavramları merkeze aldığı yazısında hayatımızda her alanda bir dengenin bulunması gerektiğine işaret ediyor. 

Bu sayının portresi olarak tasavvuf büyüklerinden Maruf Kerhi tanıtılıyor. Biyografiyi Merve Sağan kaleme almış.

Yeryüzü mescitleri köşesinde, Filistin’in el-Halil şehrinde bulunan ve haziresinde Hazret-i İbrahim’in de yattığı El-Halil Camii anlatılıyor.

Zahit Yakın, tasavvuf yolunun kaynaklarından Ebü’n-Necip Ziyaüddin Sühreverdi’nin kalem aldığı Adabü’l-Müridin adlı eseri tanıtıyor. 

Ahmet Edip Başaran, arayışlar yazılarına devam ediyor; bu sayıda, Rafet Elçi’nin kaleme aldığı Ahrar romanını değerlendiriyor.

Kemal Özer parfüm, deodorant gibi güzel koku olarak sunulan ama kimyasallarla doldurulan ürünlere dikkatleri çekiyor. 

İlim ve İrfan dergisi er ay Gülbahçe çocuk ekiyle birlikte ailenin tamamına hitap ediyor.

İrtibat: 0212 694 98 98

 

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2016 Cuma 13:46 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 13:46
banner25
YORUM EKLE

banner26